لباس اقوام ایرانی ثبت ملی می‌شود

تلاش برای معرفی سنت‌های ایرانی،فرصتی برای درخشیدن ایرانی‌ها در سطح جهان است بنابراین ثبت ملی لباس اقوام ایرانی را پیگری می کنیم.

به گزارش میراث آریا (chtn)، حمید بقایی که در اختتامیه همایش “تار و پود پارسی ” سخن می گفت با اشاره به آغاز تحقیقات پژوهشکده هنرهای سنتی و پژوهشکده میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در این رابطه افزود: بیش از ۳۰ مدل لباس قومیتی در ایران داریم که سرحدات و نفوذشان تا هزاران کیلومتر دورتر از خودشان رفته است.

معاون رئیس جمهور مرز فعلی لباس‌های اقوام ایران را بسیار گسترده تر از مرز مصور آنها خواند و اظهار داشت: لباس‌های اقوام ترکمن ایران تا شهر کاشقر چین نیز ادامه دارند و لباس اقوام کرد ایران تا مرزهای سوریه و تر کیه مورد استفاده قرار می گیرند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گفت: ارسال لباس اقوام ایران برای ثبت جهانی به یونسکو نیز خبر داد و گفت:به غیر از لباس ، ما سنت های زیادی داریم که باید برای ثبت معنوی آنها اقدام کنیم.

بقایی با اشاره به وجود بیش از هزار نوع غذای سنتی ایرانی که برخی منسوخ شده اند، بیان داشت:از ۳هزار سال پیش تا کنون با انواع و اقسام گیاهان و محصولاتی که در همین سرزمین کشت می شده تعداد زیادی غذا تهیه شده و ما ثبت معنوی غذا های ایرانی را نیز در برنامه خودمان قرار داده ایم.

این مقام مسئول ضمن دعوت از مراکز علمی دانشگاهی برای همکاری در این زمینه تصریح کرد:اقوام ایرانی اصلی‌ترین هویت ملی،پازل های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ما و دارای بهترین فرهنگ در طول تاریخ هستند که می توانند مدل‌هایی برای انتخاب لباس های ما باشند.

معاون رئیس جمهور، لباس را میراثی معنوی عنوان کرد که ایرانیان در آن پیشتاز بوده اند و ادامه داد: تعداد و تنوع لباسهای ما از تمام کشورهای اطراف خود بالاتر است به عنوان مثال خاستگاه لباسهای عربی از شهر شوش ایران بوده است.

وی ایران را سرزمین مهد پوشاک و صنعت در دوره‌های مختلف دانست و اظهار داشت:کافی است اینها را نه به عنوان داشته معمولی تاریخی، بلکه به عنوان یک میراث فرهنگی بشناسیم ، به خود ببالیم و بدانیم که مشکل دنیا نداشتن چیزهایی است که ما همه آنها را یکجا داریم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با اشاره به ثبت حجاب اقوام ایرانی که چندی پیش صورت گرفت ، خاطر نشان کرد : در بررسی حجاب اقوام ایرانی متوجه شدیم طبقه اشراف همواره بیشترین و بهترین پوشش را داشته اند.در ایران قدیم بهترین پوشاک از نظر پوشش و زیباترین آنها از نظر رنگ ، صرف نظر از قیمت آنها ،متعلق به طبقات اصلی جامعه بوده است. شاخصه های لباس ایرانیان را نیز وقتی بررسی می کنیم می بینیم اصل آن در شخصیت ، عفت و انسانیت قرار گرفته است.

این مقام مسئول تمدن ایران را ۷ هزار ساله دانست و ۲ هزار و ۵۰۰ ساله خواندن آن را ظلم خواند و گفت :لباس میراث معنوی ما است ما ۷ هزار سال قبل در شهر سوخته پارچه داشته ایم . با بررسی تاریخ همچنین درمی یابیم که صنعت پارچه بافی یکی از صنایع مهم بوده و کسانی که در این صنعت حضور داشته اند از نظر جهت جایگاه اجتماعی جزء طبقات ممتاز اقتصادی جامعه محسوب می شدند. لباس ایرانی نیز شاخصه های خودش را دارد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در موزه ملی ایران یک مجسمه از داریوش است که نحوه لباس پوشیدن آن نشاندهنده صلابت یک حکمران مقتدر است. در زمان هخامنشیان نیز مدل لباس افسران با لباس سربازان هخامنشی کاملاًمتفاوت است . نحوه پوشش افسران صفوی نیزبه شکلی بود که درسطح جامعه کاملا مشهود و معروف بود.

وی ایرانیان را نیز با اسلام عجین دانست و اظهار داشت : ما هرچقدر نشان دهیم تمدن بالایی داریم یک چیزی را اثبات می کنیم و آن این است که ما به زور مسلمان نشده ایم و با علم ، آگاهی و علاقه بوده است. در زمان ساسانیان ۳ بار علیه حکومت وقت شورش شد چراکه مردم دنبال عدالت خواهی بودند .

گفتنی است اختتامیه همایش ” تار و پود پارس ” عصر روز پنجشنبه در سالن مشرقی دانشگاه الزهراء برگزارشد.

گردآوری : گروه آلامتو
به نقل از : chtn.irنظر خود را بیان کنید