شروع به کار طولانی ترین خط قطار سریع السیر دنیا

این بار در چین، قطار های سریع السیر یک مرحله برجسته دیگر را پشت سر می گذارند. خط سریع السیر پکن-گوانگجو با طول ۲۳۰۰ کیلومتر، با افتتاح خود بدل به بلندترین مسیر قطار پر سرعت دنیا و باعث کاهش زمان سفر بین این دو شهر سرمایه داری و تولیدی از ۲۲ به ۸ ساعت، و صرفه جویی زیادی برای مسافران می شود.

این قطار که با میانگین سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند، در ۴ ایستگاه بین راهی هم توقف دارد و افتتاح آن، شبکه خطوط ریلی پر سرعت این کشور را گسترش می دهد. شبکه ای که از سال ۲۰۰۷ شروع به کار کرد و در حال حاضر ۹۳۰۰ کیلومتر طول خطوط ریل گذاری شده آن است. طرح توسعه آن شامل رسیدن به پوشش ۵۰ هزار کیلومتری تا سال ۲۰۲۰ است.

البته این پیشرفت ها بدون نگرانی نیز حاصل نشده. از سال ۲۰۰۸، امنیت مسافران در قطارهای پر سرعت جزو دغدغه های اصلی بود و در سال ۲۰۱۱ نیز حادثه قطار جان ۴۰ نفر را گرفت.

زمان بندی حرکت قطارهای سریع السیر با جشن سال نوی چینی هماهنگ است که تا یک ماه دیگر از راه می رسد و صدها میلیون نفر از مردم چین به خانه های اجدادی خودشان می روند، چیزی که از آن به “بزرگترین مهاجرت سالانه دنیا” یاد می شود و قطار های سریع السیر نقش پر رنگی در آن خواهند داشت.نظر خود را بیان کنید