منطقه ایی که گوگل ارث آن را شطرنجی می‌کند + عکس

برای سال‌های سال کشورهای عربی همچون سوریه و مصر که در جوار اسرائیل قرار دارند و از سوی اسرائیل تهدید می شوند، چشم پوشی از سلاح های شیمیایی خود را رد می کردند و در این باره همواره تاکید داشتند که اسرائیل درحال انجام آزمایش‌های بیولوژیک و شیمیایی و هسته‌ای سری و بسیار پیشرفته است، صرف نظر از اینکه این رژیم دارای چنین سلاح‌هایی نیز هست.

و در این میان گفته شده، اگر بازرسان سازمان منع انتشار سلاح های شیمیایی و اتمی بخواهند به بازرسی از تاسیسات هسته ای و اتمی و شیمیایی اسرائیل بپردازند، کار بسیاری را پیش رو دارند و این جدای از این امر است که اسرائیل اصلا معاهده منع انتشار سلاح های شیمیایی و اتمی را امضا نکرده و بالطبع از پیوستن به این معاهده به خاطر فعالیت‌ هایش در این حوزه امتناع کرده است.

* گوگل و پنهان‌کاری در مورد نقشه مناطق هسته‌ای رژیم اسرائیل

در حالی که موتور جست‌وجوی گوگل، نقشه کشورها و مناطق مختلف جهان را در خود داشته و هر منطقه‌ای را با استفاده از تصاویر گرافیکی ماهواره ای به‌وضوح بر روی صفحه خود نشان می دهد، اما برخی مناطق سرزمین های اشغالی از این امر مستثنی بوده و به صورت رازآلودی مبهم هستند.

تأسیسات هسته ای اسرائیل در ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر دیمونا، یکی از نقاط استراتژیک این رژیم است که اطلاعات آن به شدت محافظت شده و انتشار هر گونه جزئیات از آن، یکی از خطوط قرمز اسرائیل به شمار می رود. اسرائیل به وجود این مکان که ساخت سلاح های شیمیایی در آن صورت می گیرد، اذعان می کند اما سیاست ابهام هسته‌ای در مورد آن را به دقت پیش می برد. از این رو جزئیات این تأسیسات و وجود سلاح های هسته ای در آن را نه تکذیب می کند و نه تأیید می کند.

برآورد شده که ذخیره پلوتونیوم این مکان در سال ۲۰۰۰، برای ساخت ۱۰۰ تا ۲۰۰ بمب هسته ای کافی بوده است. حریم هوایی دیمونا جزء یکی از فضاهای شدیداً امنیتی صهیونیست‌ها است و اطراف آن نیز محصور و ورود اکیداً ممنوع است. در سال ۱۹۷۳، موشک های اسرائیل، یک هواپیمای لیبیایی را که اشتباهاً منحرف شده و به فضای هوایی دیمونا وارد شده بود، هدف قرار داده و موجب کشته شدن ۱۰۸ تن مسافر آن شدند.

دیمونا از فاصله بسیار بر روی نقشه گوگل ارث قابل رویت است

تأسیسات هسته ای دیمونا در سال ۱۹۵۸ با کمک فرانسوی ها و به صورت سری و خارج از قوانین بین المللی آژانس انرژی اتمی ساخته شد. اولین رآکتور دیمونا در سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۴ فعال شد و احتمالا قبل از جنگ ۶ روزه با عرب‌ها، اولین سلاح هسته ای صهیونیست ها را آماده کرد. آمریکا از اسرائیل درخواست کرد که با ورود بازرسان آژانس اتمی به این تأسیسات موافقت کند. اگرچه اسرائیل با این اقدام موافقت کرد اما با فریبکاری مانع تحقیقات بازرسان آژانس اتمی شد.

در سال ۱۹۹۶ یکی از تکنسین های تأسیسات دیمونا به نام مردخای وانونو به انگلستان فرار کرد و مدارکی را در مورد برنامه های هسته ای اسرائیل، در رسانه ها افشا کرد. وی فعالیت های هر کدام از ساختمان های دیمونا را شرح داد و همچنین وجود تأسیسات زیرزمینی سرّی آن را مورد تأکید قرار داد. مأموران موساد این فرد را ربوده و به اسرائیل بازگرداندند و وی را به اتهام خیانت و جاسوسی محکوم به ۱۸ سال زندان کردند. وی در سال ۲۰۰۴ آزاد شد اما تحت محافظت های شدید امنیتی مانند محدودیت گذرنامه، مصاحبه، شرکت در جنبش های مدنی و …قرار گرفت.

آخرین فاصله‌ای که گوگل ارث اجازه دارد وضعیت جغرافیایی دیمونا را ارائه دهد

در فیلم دیمونا که برای اعمال فشارهای بیشتر بر ایران در سال ۲۰۱۱-۲۰۱۲ ساخته شد، جزئیات فریب مأموران ناظر آژانس به تفصیل بیان شده است. در این فیلم، دیوارهای بتنی که کمک می کرد رآکتورهای ساخت سلاح هسته ای از چشم بازرسان آژانس پنهان شود، به صورت گرافیکی، به تصویر کشیده شده است. اسرائیل در صدد بود با افشای اینکه نمایندگان آژانس اتمی را با استفاده از ترفندهای خود فریب داده است، احتمال این اقدامی مشابه را در تأسیسات هسته ای ایران یادآوری کرده و نتیجه گزارشات آژانس بر مبنای صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران را بی اعتبار جلوه دهد.

جالب توجه‌ترین قسمت از پنهان کاری های بزرگ اسرائیل در رابطه با تأسیسات هسته ای خود، ابهام و عدم وضوح نقشه منطقه مذکور بر روی صفحه گوگل ارث است. گوگل در مورد این برنامه ادعا می‌کند: «گوگل ارث برنامه‌ای است برای مشاهده اطلاعات جغرافیایی جهان که نقشه سه‌بعدی زمین نیز نامیده می‌شود. در فضای مجازی می‌توان به همه جای زمین پرواز کرد و تصاویر ماهواره‌ای، نقشه‌ها، پستی و بلندی‌ها، و ساختمان‌های سه بعدی، کهکشان‌های خارج از جو زمین و ژرفای اقیانوس‌ها را مشاهده نمود. از دیگر امکانات این برنامه جستجوی هتل‌ها، رستوران‌ها و دیگر اماکن مختلف است.» علی رغم این ادعا، گوگل از نشان دادن جنوب شرقی اسرائیل خودداری می کرد و این منطقه را از خدمات خود مستثنی کرده بود. این امر در سال ۲۰۰۵ میلادی مورد انتقاد قرار گرفت.نظر خود را بیان کنید