۲ نکته مهم و تاثیرگذار در بازاریابی از طریق پیام کوتاه

به گزارش آلامتو به نقل از پیام افراز ، عوامل متعددی در موفقیت یا موفق نبودن بازاریابی از طریق SMS دخالت دارند که درمیان این عوامل، ۲ عامل مهم و تاثیرگذار « کسب اجازه از مشتری و رعایت حریم خصوصی » وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می شود:

کسب اجازه و رضایت مصرف کنندگان

با وجود شرکت های مختلف که دراین بازار درحال رقابت هستند و تنوع جهانی در سیاست های ارتباطات بی سیم داده، همیشه پیش از ارسال SMS های تبلیغاتی برای مشتری ها از آنها اجازه گرفته نمی شود. با این حال در کشورهای اروپایی قوانینی وجود دارد که براساس آنها لازم است پیش از برقراری ارتباط با مشتری ها به وسیله کانال های الکترونیکی همچون e-mail یا SMS برای ارسال آگهی های تبلیغاتی از مشتری اجازه گرفت. این کسب اجازه را می توان به عنوان تمایل مشتری در علاقمندی یا بی علاقگی به یک پیام، پیش از دریافت آن در نظر گرفت.

با وجود اهمیت روز افزون تبلیغات به وسیله SMS به عنوان یک روش بازاریابی و کانال تبلیغاتی، به طور نسبی تحقیقات آکادمیک و پشتیبانی علمی کمی در مورد آن انجام شده است. کسب اجازه از مشتری ازاین نظر اهمیت دارد که ارسال تبلیغات ناخواسته سبب ناراحتی مشتری شده و نتایج پیش بینی نشده ای به بار می آورد.

2 نکته مهم و تاثیرگذار در بازاریابی از طریق پیام کوتاه

2 نکته مهم و تاثیرگذار در بازاریابی از طریق پیام کوتاه

بنابراین ارسال SMS های تبلیغاتی بدون اجازه مشتری، یک نوع تجاوز به حریم خصوصی آنها است. اگر بتوانیم آنچه را که برتمایل مشتری برای دادن اجازه تاثیر می گذارد بهتر درک کنیم در این صورت رویکرد بهتری نسبت به این موضوع حساس خواهیم داشت. بازاریاب ها، مدیران و شرکت های تبلیغاتی قادر خواهند بود که خدمات بهتری به مشتریان خود ارایه داده و درحالیکه مشتری ها از خدمات خاصی که به نیازهای آنها پاسخ می دهند بهره مند می شوند، آنها نیز می توانند قدرت رقابت خود را افزایش دهند.

با گسترش تکنولوژی و شهرنشینی، همه روزه شاهد ظهور و رشد صنایع و کسب و کارهای جدیدی هستیم، که این موضوع در کنار تغییر رفتار مصرف کنندگان، به دلایل مختلفی از جمله فراوانی انتخاب آن‌ها از میان برندهای مختلف، باعث شده است که خواسته یا ناخواسته، هر روز بیش از پیش در میانه نبرد تبلیغاتی این برندها باشیم.

تبلیغات از سویی علاوه بر برانگیخته کردن حس نیاز و تمایل مخاطبین، می‌تواند در عرصه‌های فرهنگ‌سازی و حوزه‌های اجتماعی و سیاسی نیز اثرگذار باشد. از این رو علاوه بر فعالین کسب و کار، داشتن دانشی کاربردی در این حوزه می‌تواند برای تمامی افراد جامعه راهگشا باشد.

متن اینفوگرافی- انواع پیام‌های تبلیغاتی:

۱) پیام‌های تبلیغاتی معرفی‌کننده یا آگاه‌کننده:

اهداف:

 • معرفی محصول جدید
 • ورود به بازارهای تازه
 • اعلام مصرف جدید
 • مقابله با شایعه‌ها
 • تغییر قیمت
 • ایجاد یک تصویر ذهنی مناسب از بنگاه اقتصادی محصول یا خدمات
 • رفع نگرانی‌های مصرف کننده
 • اعلام شرح خدمات
 • اعلام نحوه‌ی کار با کالا یا دستگاه
 • خنثی کردن تبلیغات رقبا

۲) پیام‌های تبلیغاتی متقاعد کننده

اهداف:

 • قبولاندن و مجاب کردن مشتری به انتخاب کالا، بنگاه یا برند است.

چه زمانی:

 • در دوره‌ی رشد بلوغ منحنی عمر محصول (PLC) و در شرایط رقابتی ارسال می‌شوند.

تاکید بر:

 • ویژگی‌ها، مزایا، منافع کالا و مزیت رقابتی برند است.

۳) پیام‌های تبلیغاتی تکرار کننده یا یادآور

اهداف:

 • یادآوری به مشتری گذشته
 • جلب وفاداری
 • تثبیت موقعیت محصول در بازار

زمان:

 • دوره ی بلوغ در منحنی PLC

۴) پیام‌های چالشی

با ایجاد سوال یا چالش در ذهن مشتری در یک تبلیغ، اثرگذاری تبلیغات بعدی را چندین برابر می‌کند.
این پیام اثرگذاری ارتباطی قابل توجهی دارد و مخاطب تا مدت‌ها کالا یا خدمت مورد بحث را فراموش نخواهد کرد.

اهداف:

 • ایجاد سوال و چالش در ذهن مشتری

زمان:

 • پیش از عرضه در بازار و یا همزمان با عرضه‌ی محصول در بازار

حریم خصوصی

حریم خصوصی به این صورت تعریف می شود: « حق یک شخص در کنترل اطلاعات که به وسیله یک شخص ثالث به او داده می شود». دیکینگر و همکارانش (۲۰۰۵)چنین نظر می دهند که : «تلفن همراه نمی تواند تفاوت میان پیام های تجاری و پیام های واقعی را به طور خودکار تشخیص دهد.»

آنها همچنین دریافتند که مشتریان از قانون ثبت خدمات اطلاع رسانی SMS محور به علت نگرانی از حریم خصوصی خود بیم دارند. تبلیغات موبایل براساس کسب اجازه مشتری به عنوان ساده ترین راه رویارویی با موضوع حریم خصوصی درنظر گرفته می شود. در تحقیقی که درمورد افراد ۱۶ تا ۳۰ ساله در آمریکا انجام شد نتایج به دست آمده نشان داد که ۵۱ درصد از پاسخ دهندگان از تبلیغات موبایل براساس کسب اجازه بسیار راضی هستند و۴۲ درصد تاحدودی راضی هستند. حدود ۷۲ درصد از آنها موافق هستند که تبلیغات به وسیله تلفن همراه براساس کسب اجازه برای آنها مناسب است و ۸۴ درصد نیز تمایل داشتند آن را سفارش دهند. از طرفی دیگر، یک رابطه منفی میان حجم موارد دریافت شده و گرایش به بازاریابی مستقیم وجود دارد. در صورتی که پیام های تجاری باعث ایجاد مزاحمت در فعالیت های روزانه مشتری شود این موضوع می تواند به طور جدی به تصویر ذهنی از آن کالای تجاری آسیب برساند. پتی(۳) (۲۰۰۰) این هزینه را به عنوان هزینه ناخواسته به وجود آمده به وسیله مشتریانی که در معرض پیام های غیر دلخواه قرار می گیرند معرفی می کند.

اصلی ترین موارد تجاوز به حریم خصوصی از نظر کسب اطلاعات شامل مواردی همچون آمارگیری و اطلاعات خرید بدون رضایت مشتری، الگوها و سابقه جستجو، مکان فیزیکی و محتوای خرید است. در انگلستان، برای حفاظت و حق انتخاب، براساس قوانین ارتباطات الکترونیک وحریم خصوصی، کسب اجازه از مشتری برای ارسال SMS تبلیغاتی ضروری است. در بخش های دیگر اتحادیه اروپا نیز قوانین مشابهی وجود دارد؛ برای مثال در کشورهای شمال اروپا بدون کسب اجازه ازمشتری نمی توان به هیچ راهی برای او SMS ارسال کرد از این رو باید از رسانه های دیگر برای جلب توجه مشتری در طرح یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan) سازمان استفاده کرد:

طرح یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan) چیست؟نظر خود را بیان کنید