علم و فناوری از دریچه هفته پایانی بهمن ماه

هفته گذشته در گذر علم و فناوری

تهران- ایرنا- هفته پایانی بهمن ماه با برگزاری رویدادهای علمی و اعلام گوشه ای از دستاوردهای محققان پرتلاش و خلاق ایرانی در حوزه های مختلف همراه بود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، برگزاری نشست ها، جشنواره ها، همایش ها و رویدادهای علمی همزمان با روزهای پایانی دومین ماه زمستان شدت گرفته است؛ طوری که به آسانی می توان گفت روزی از هفته گذشته نبود که خبرنگاران مشغول پوشش یکی از این رویدادها نباشند.
هر چند برگزاری رویدادهای علمی در قالب همایش، نشست یا جشنواره فی نفسه خوب است و اصحاب رسانه را از یک سو با مسئولان و تصمیم گیران این حوزه و اساتید دانشگاه رو در رو می کند و از دیگر سو با محققان و پژوهشگران آشنا اما شدت گرفتن برگزاری این رویدادها در روزهای پایانی سال موجب منعکس نشدن درست آنها در رسانه ها می شود.

***همایش بین المللی اقیانوس شناسی و نشست تجاری سازی علم و دانشگاه
اولین روز از آخرین هفته بهمن ماه با رویدادی علمی و بین المللی در حوزه محیط زیست و اقیانوس شناسی آغاز شد.
چهارمین همایش دوسالانه بین المللی اقیانوس شناسی دریایی به همت سازمان هواشناسی و با شعار توسعه پایدار منطقه مکران، چالش ها و راهکارها در ۶ محور اصلی هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی فیزیکی، مهندسی دریایی، فناوری های نوین علوم دریایی اقیانوسی، بهره برداری از منابع دریایی، محیط زیست دریایی، فرهنگ و اقتصاد دریا برگزار شد و میزبان کارشناسانی از هند، آلمان و موسسات و پژوهشگاه های داخلی بود.
رییس سازمان هواشناسی در این همایش خواستار توجه به خرده اقلیم های مناطق مختلف برای رسیدن به توسعه پایدار شد تا پدیده هایی مانند خشک شدن دریاچه ارومیه و کم آبی کارون و زاینده رود پیش نیاید.
در این میان، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیز هفته گذشته میزبان نشست نقد و بررسی تجاری سازی علم و دانشگاه به همت میز مطالعات اجتماعی این مرکز بود.
این مرکز که باید نقش کلیدی در سیاستگذاری و سیاست پژوهی حوزه علم و فناوری را زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داشته باشد، با حضور وحید احمدی در سمت ریاست آن از آذرماه امسال نشست با کارشناسان و دعوت از خبرنگاران را برای نقد حوزه های مختلف مرتبط جدی تر گرفته است.
نشست تجاری سازی علم و دانشگاه میزبان میثم سفیدخوش استاد دانشکده الهیات دانشگاه شهید بهشتی و رضا امیدی استاد دانشگاه علامه طباطبایی همچنین سیدحسام سلامت و سهیل توانا دانشجویان دکترای جامعه شناسی بود که از منظر تاریخ علم، فلسفه علم، جامعه شناختی پیامدهای مختلف حرکت به سوی دانشگاه نسل سوم یا کارآفرین را بررسی کردند.
جشنواره بین المللی خوارزمی نیز به عنوان مسابقه ای در زمینه علم و فناوری که سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران بانی آن است، هفته آینده برگزیدگان خود را می شناسد و دبیر علمی این جشنواره هفته گذشته در نشستی خبری از برگزیده شدن ۱۵ نفر شامل ۱۰ محقق داخلی و ۵ پژوهشگر خارجی در جشنواره امسال خبر داد.
فتح الله مهنازاده گفت: در مجموع ۳۳۷ طرح داخلی و ۱۳۳ طرح خارجی از ۴۹ کشور به دبیرخانه ارسال و به ۱۸ کمیسیون تخصصی ارجاع شد.
قرار است برگزیده ها اولین روز هفته آتی لوح سپاس و جوایز نقدی خود را در مراسمی در مرکز همایش های صدا و سیما دریافت کنند، ضمن اینکه برگزیده شدن در قدیمی ترین جشنواره علمی و فنی ایران مزایایی از جمله معرفی به بنیاد نخبگان را نیز دربر دارد.
همچنین در هفته گذشته نشست خبری دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار شد و دبیر علمی این رویداد گفت: یادگیری و یاددهی الکترونیکی مبنای تدریس دانشجویان و دانش آموزان می شود.
این کنفرانس روزهای ۱۳ و ۱۴ اسفند در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

***انتصاب در وزارت علوم
اما حوزه سیاستگذاری علم و فناوری در این هفته همچنین شاهد تغییراتی بود و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مهدی کشمیری را به سمت قائم مقام خود در امور فناوری و سرپرست دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم منصوب کرد.

***گوشه ای از دستاوردهای محققان ایرانی
شمار زیادی از محققان و جوانان خلاق و خوش فکر ایرانی در آزمایشگاه ها، کتابخانه ها و حتی با رایانه های شخصی خود در حال انجام فعالیت های مختلف برای توسعه مرزهای دانش و یا یافتن راهکار بعضی مشکلات مردم هستند، اما تنها بخش اندکی از این دستاوردها به رسانه ها و گوش مردم می رسد.
تولید آجر سبز با دمای محیط یا حداکثر دمای ۶۰ درجه از پسماند کارخانه های شن و ماسه توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، انتشار مقاله مشترک مهدی نجفی و کورش عشقی از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف در رده نخست پراستنادترین مقاله در میان تمام مقالات منتشر شده در بازه زمانی پنج ساله ۲۰۱۷ -۲۰۱۲ از نشریات وابسته به گروه علمی معتبر الزویر، ارائه روش درمانی مکمل برای کودکان اوتیسمی توسط دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از این دستاوردهاست.
همچنین انتخاب ناهید عزیزی از دانشگاه صنعتی بابل در رشته بیوتکنولوژی با ایده برچسب تشخیص غیر تهاجمی و پیوسته قند خون، به عنوان مقام سوم ایده پرداز برگزیده در پایان فستیوال ایده بازار فناوری سلامت از دیگر اخبار دستاوردهای علمی محققان ایرانی بود.

***اظهار نظر رییس ایرانداک برای کاهش بدرفتاری علمی
اما رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در گفت وگویی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت جلوگیری از هر نوع «بدرفتاری» علمی گفت: ایرانداک آماده همکاری با سامانه های جهانی برای همانندجویی در نشریات علمی خارجی معتبر است.
سیروس علیدوستی در مورد اقداماتی که این پژوهشگاه می تواند برای جلوگیری از تقلب، تخلف و یا به گفته وی، بدرفتاری علمی انجام دهد، افزود: بدرفتاری علمی مساله ای پیچیده و زمان‌مند است که نیاز به راهکاری پیچیده و زمان‌بر دارد و نمی‌ توان برای درمان آن یک راهکار ساده و یکباره داشت.
وی تاکید کرد: این مساله در زمانی بلند و در سایه سیاست‌ ها و عواملی گوناگون شکل گرفته که نیاز به بازشناسی و بازنگری دارد؛ برخی راهکارها مانند راهکارهای آموزشی و تربیتی بلندمدت هستند، برخی هم مانند بازنگری در سیاست‌ ها در میان‌ مدت پاسخ می‌ دهند.

 نظر خود را بیان کنید