ساختمان های کار آمدتر با کمک نانو چوب ها

کاهش ردپای کربنی انسان با عایق های چوبی

تهران-ایرنا- محققان آمریکایی یک ماده عایق حرارتی از چوب طراحی کرده اند که می تواند به ساخت ساختمان های کارآمدتر از لحاظ مصرف انرژی کمک کند.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی فیزورگ، محققان دانشگاه مریلند آمریکا که این ماده عایق حرارتی را طراحی کرده اند می گویند: این ماده سبک و مستحکم از فیبرهای چوبی نازک و تراش شده ساخته شده است.
از این به اصطلاح نانوچوب که در مجله Science Advances توصیف شده است می توان روزی برای ساخت ساختمان های کارآمدتر از لحاظ مصرف انرژی استفاده کرد. این نانوچوب ارزان قیمت و قابل تجزیه است.
این محققان با بیان اینکه مدیریت گرما مسئله اصلی شهرهایی است که می سازیم خاطر نشان کردند که نگاه داشتن گرما در داخل ساختمان در زمستان و خارج کردن آن از ساختمان در تابستان کار دشواری است.
ساخت مواد عایقی که در حال حاضر استفاده می شوند، از لحاظ هزینه و انرژی اغلب بسیار پرهزینه است.
این مواد معمولا قابل تجزیه نیستند و در نهایت به بزرگ شدن محل های دفع زباله کمک می کنند. بنابراین محققان همواره در تلاش هستند تا گزینه های ارزان قیمت تر و سازگارتر با محیط زیست ارائه دهند.
اکنون محققان دانشگاه مریلند نانوچوبی ساخته اند که این مشکلات را مرتفع می سازد؛ آنها برای ساخت این ماده، چوب را در معرض مواد شیمیایی ارزان قیمت و ساده هیدروکسید سدیم، سولفیت سدیم و پراکسید هیدروژن قرار دادند.
این مواد با هم، دیوارهای سلولی چوب را از بین می برند و تنها نانوفیبرهای اسکلتی سلولزی را باقی می گذارند.
در واقع ویژگی های غیرمعمول این نانوچوب نیز از آرایش موازی نانوفیبرهای باقی مانده، ناشی می شود.
از جمله ویژگی های این نانوچوب این است که گرما به راحتی نمی تواند در این فیبرها حرکت کند و اغلب بازتاب می شود.
همچنین از آنجاییکه الیاف باقی مانده موازی هستند، آنها هر حرارتی را که نفوذ می کند از بین می برند و بنابراین حرارت متمرکز نمی شود.
محققان اضافه کردند که این دوگانگی هدایت گرما، مزیت بزرگ این نانوچوب نسبت به عایق های دیگر محسوب می شود.
از سوی دیگر نانوچوب با ضخامت کمتر از یک میلی متر را می توان لوله و خم کرد و بنابراین به راحتی می تواند به عنوان عایق مقرون به صرفه یا حتی جایگزینی برای لیوان های یونولیتی که تجزیه آنها ۵۰۰ سال طول می کشد ، مورد استفاده قرار گیرد.
محققان همچنین متوجه شدند که این نانو چوب به خوبی یونولیت و حتی اندکی بهتر ازآن است. همچنین این نانوچوب سبک وزن است و می تواند فشار ۱۳ مگاپاسگال را تحمل کند.نظر خود را بیان کنید