جایگاه ایران در حوزه سلول های بنیادی در جهان

ایران در حوزه سلول های بنیادی در جهان دارای برند است

تهران- ایرنا-رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: در حوزه سلول های بنیادی به عنوان یکی از شاخه های علم ژنتیک، امروز در جهان دارای برند هستیم و در حوزه «هیومن ژنتیک» و تشخیص بیماری های ژنتیکی قبل از تولد توانسته ایم بخش زیادی از جامعه را غربالگری و مدیریت کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر محمود تولایی روز یکشنبه در حاشیه سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره بین المللی ژنتیک ایران در جمع خبرنگاران در این خصوص توضیح داد: به عنوان نمونه در عرصه بیماری تالاسمی زمانی ما با فراوانی زیادی مواجه بودیم اما امروز می توانیم بگوییم که تولد نوزادان با عارضه تالاسمی در کشور متوقف شده است.
وی با اشاره به اینکه ۴۰۰ بیماری ژنتیکی در ایران قابل تشخیص است، گفت: حدود ۴۰ درصد بیماری های ژنتیکی در کشور ما موروثی است و انتقال از طریق پدر و مادر صورت می گیرد که می توان با مشاوره ژنتیک، فرهنگ سازی بیشتر و آگاه سازی جوانان در آستانه ازدواج، حدود ۵۰ درصد از بیماری های ژنتیکی را مدیریت و متوقف کرد.
تولایی در مورد سایر بیماری ها نیز اظهار داشت: درمان سایر بیماری های مولکولی که امروزه به کمک توسعه روش های مولکولی در جهان، امکان آن فراهم شده است، در ایران نیز درحال راه اندازی است؛ اما گام اساسی ما این است که بتوانیم خدماتی که در جهان توسعه یافته به بیماران ارایه می شود در کشور خود به بیماران ارائه کنیم که تحقق این امر نیازمند عزم ملی و توجه جدی مسئولان است تا با تجهیز مراکز پیشروی خود و با کمک دانشمندان جوانی که در شرایط تحریم تلاش های زیادی در این زمینه داشتند و به عنوان نمونه کیت های مورد نیازی راکه تحت تحریم بودند، در داخل کشور به تولید رساندند، بتوانیم موانع را رفع کنیم و اهداف مورد نظر دست یابیم.
وی ادامه داد: درحال حاضر در تهران و استان های بزرگ کشور مراکز پیشرفته تشخیصی داریم که نیازمند حمایت های بیشتر هستند که در حوزه سلامت به صورت مبرم مشاهده می شود.
رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: بخشی از بیماری های ژنتیکی، بیماری های ژنتیکی تک گیر یا انفرادی و پراکنده هستند که با افزایش دانش ما با تشخیص های قبل از تولد امکان مدیریت کردن و جلوگیری از تولد فرزندان دارای نقص ژنتیکی فراهم شده است و این موضوع از سوی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی مورد اهتمام جدی است و در نهایت امیدواریم مجموعه فعالیت ها بتواند ما را به تحقق این شعار برساند که هر فرزندی حق دارد سالم به دنیا بیاید.

** ژنتیک قانونی
تولایی اظهار داشت: در حوزه ژنتیک قانونی نیز دغدغه بزرگی که در کشور ما وجود داشت این بود که پس از پایان جنگ تحمیلی بتوانیم تعداد زیاد شهدای گمنام را شناسایی کنیم؛ از این رو، توانستیم شهدای گمنام را از طریق بقایای بازمانده در صحنه های عملیاتی و تهیه بانک داده ژنتیکی از نمونه های مجهول و همین طور ایجاد سامانه ژنتیکی خانواده هایی که دارای فرزند مفقود هستند، شناسایی کنیم.
وی با بیان اینکه این خدمات را در سطح منطقه نیز به کشورهای دیگر ارائه می دهیم، افزود: با مقایسه اطلاعات ژنتیکی بین این دو بانک داده مجهول و مفقود، گره ناگشوده انتظار بسیاری از خانواده های چشم انتظار گشوده شده و امیدواریم این عرصه ها یکی پس از دیگری در کشور فراهم شود.

** ژن درمانی
تولایی درخصوص پیشرفت های صورت گرفته در حوزه ژن درمانی نیز گفت: ژن درمانی ماحصل حدود ۱۵ سال فعالیت جدی در عرصه جهانی است اما تمام این روش ها که به دست بشر فراهم می شود، نیازمند طی کردن مسیرهای مختلف مانند فازهای بی ضرری و اخذ تاییدیه های اخلاقی است.
وی افزود: اولین بار در سال ۲۰۱۷ اولین موارد ژن درمانی در دنیا توانست مجوز بگیرد و امیدواریم در ایران که زمینه های علمی و دانشی آن فراهم است، با هدفگذاری مناسب بتوانیم تا چهار سال آینده، از نتایج فعالیت ها و تلاش ها برداشت و بهره مندی لازم را داشته باشیم.

** ژنتیک گیاهی
رئیس انجمن ژنتیک ایران با بیان اینکه ژنتیک می تواند در حوزه گیاهی نیز دستاوردهای زیادی برای کشور ما داشته باشد، اظهار داشت: در حوزه گیاهی ازجمله کشورهای مستعدی هستیم که شاید معادل کل اروپا ذخایر بی نظیر ژنتیکی در عرصه گیاهی داریم؛ اینها سرمایه های عظیمی هستند که می تواند در دانش جدید به خدمت گرفته شود و تولید محصولات مناسب تر و مقاوم تر و گونه های مقاوم به تنش های شوری و خشکی را در کشور به دنبال داشته باشد.
تولایی ادامه داد: بخش زیادی از سرزمین ما کویر است؛ کویر لوت به تنهایی یک دهم مساحت کشور را دربرگرفته است، از سوی دیگر سه استان پهناور هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان در جوار منابع عظیم آبی دریای عمان و خلیج فارس هستند و همینطور عرصه های زمینی پهناوری داریم که به دلیل خشکی زمین و شوری آب با مشکلات کشاورزی و اشتغال زیادی روبه رو هستند.
وی گفت: بنابراین می توانیم با بکارگیری توانایی مهندسی ژنتیک و انتقال ژن های مقاوم به شوری از گیاهان حاشیه دریا به سایر گیاهان و انتقال ژن های مقاوم به تنش خشکی از گیاهانی که در دل کویر به سایر گیاهان، امکان دستیابی به سایر گونه های جدید مقاوم به تنش های شوری و خشکی وجود دارد.
تولایی خاطرنشان کرد: درحال حاضر پتانسیل علمی در کشور ما بسیار آماده و مستعد است و قطعا با پیگیری برنامه های هدفمند تمام آنچه که ما امروز به عنوان آرزو به آن نگاه می کنیم، درکوتاه مدت قابل تحقق خواهد بود.
سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ژنتیک ایران از امروز تا ۲۵ اردیبهشت ماه در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.نظر خود را بیان کنید