تاثیر مشاغل سخت فیزیکی در افزایش احتمال مرگ زودرس

آیا مشاغل سخت فیزیکی احتمال مرگ زودرس را افزایش می‌دهند؟

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که شغل‌هایی که فعالیت فیزیکی شدید دارند، می‌توانند منجر به افزایش خطر ابتلا به مرگ زودرس شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، داده‌های یک فراتحلیل در مقیاس وسیع شامل نتایج مطالعه بیش از ۵۰ ساله با حدود ۲۰۰ هزار شرکت‌کننده نشان می‌دهد کسانی که در حرفه‌های شامل فعالیت‌های شدید فیزیکی کار می‌کنند، در مقایسه با افرادی که مشاغل کم‌تحرک‌تری دارند، احتمال بیشتری برای مرگ زودهنگام دارند.

با این حال، برخی از کارشناسان براساس نتایج این تحقیق، متقاعد نشده‌اند و برخی معتقدند یافته‌های این مطالعه گمراه‌کننده است.

اکثر متخصصان عموما فعالیت بدنی را جزئی اساسی از یک شیوه زندگی سالم می‌دانند، اما چندین سال است که محققان اختلاف‌های عجیبی را در داده‌های چنین مطالعاتی ذکر کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که فعالیت بدنی، از جمله فعالیت‌های داوطلبانه که به عنوان بخشی از اوقات فراغت فرد انجام می‌شود، قطعا با تأثیرات مثبت سلامتی ارتباط دارد، اما افرادی که فعالیت فیزیکی به عنوان بخشی از کار روزمره آنها است، عواقب زیان‌آوری را متحمل می‌شوند.

از این موضوع به عنوان “تناقض فعالیت بدنی” یاد شده است.

یک تیم بین‌المللی از محققان برای بررسی سیستماتیک چند دهه از شواهد و داده‌ها همکاری کردند. این مطالعه پس از بررسی ۲۴۹۰ مقاله، در نهایت به اطلاعات قابل اعتمادی از ۱۷ مطالعه رسید که شامل ۱۹۳ هزار و ۶۹۶ نفر بود.

این فراتحلیل نشان داد مردانی که درگیر فعالیت بدنی بالا بوده‌اند، ۱۸ درصد احتمال بیشتری برای مرگ زودهنگام نسبت به مردانی دارند که مشاغل آنها شامل فعالیت بدنی کمتری است.

فراتحلیل، دستیابی به حقیقت مشترک در پس همه مطالعات علمی مفهومی و فردی برای بهتر کردن زندگی است.

 فراتحلیل یا فراپژوهش، داده‌های بدست‌آمده از پژوهش‌های مختلف را یک‌جا گردهم می‌آورد و آنها را به عنوان یک مجموعه داده تحلیل می‌کند. با سرجمع کردن و تحلیل حجم زیادی از داده‌ها، امکان اعتماد به نتایج، به طور قابل توجهی بیشتر می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت که یافته‌های “فراتحلیل” اساسی‌تر از یافته‌های مطالعات پژوهشی منفرد هستند.

فراتحلیل را می‌توان تحلیل تحلیل‌ها یا پژوهش کردن روی مجموعه پژوهش‌ها تعریف کرد.

برای انجام فراتحلیل ابتدا باید حوزه‌ای انتخاب شود که نتایج مطالعات در آن حوزه دو پهلو و مشکوک باشد، سپس مراحل زیر به ترتیب پیگیری شود:

۱– شناسایی نتایج پژوهش‌ها

۲– ترکیب نتایج پژوهش‌های انتخاب شده و مقایسه آن‌ها با یکدیگر

۳– ارزشیابی نتایج فراتحلیل به منظور کاهش خطا

نتیجه‌گیری‌های این فراتحلیل، مورد بحث کارشناسان است، چرا که برخی از کارشناسان معتقدند برخی عوامل را در نظر نگرفته است.

“اریکا بورکولز” از دانشگاه فناوری “کوئینزلند” این نتیجه‌گیری را “گمراه‌کننده” می‌نامد و به تعداد قابل توجهی از عوامل که می‌تواند به عواقب بیشتر و در نهایت افزایش خطر مرگ زودهنگام منجر شود.

این مطالعه به انواع مختلف فعالیت‌ها یا محل‌های کار اشاره نکرده است و “بورکولز” می‌گوید که عوامل دیگر نیز می‌توانند در آن نقش داشته باشند.

وی افزود: علل مرگ زودرس همچنین ممکن است به استرس شغلی، شرایط کار سخت و استرس کلی ناشی از زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی باشد. به طور معمول، افرادی که چنین شغل‌هایی دارند، دارای موقعیت‌های اجتماعی نابرابر هستند که نشان‌دهنده دسترسی کمتر به تعطیلات و مرخصی است و در صورت درخواست هم ممکن است امنیت شغلی آنها تهدید شود.

یکی دیگر از کارشناسان می‌گوید ممکن است کار سنگین با سلامتی ناسازگار باشد و عوارض جبران ناپذیری به بار آورد، اما نباید از این نکته غافل شد که در این مشاغل آمار حادثه نیز بالاست که در نهایت منجر به افزایش آمار مرگ زودهنگام می‌شود.

این مطالعه در مجله پزشکی بریتانیا Sports Medicine منتشر شده است.نظر خود را بیان کنید