پرطرفدارترین محله‌ های اجاره ‌نشین تهران

تهران،کلانشهری پرهیاهو و شلوغ است که به دلیل برخورداری از امتیاز پایتخت بودن، به تصوربسیاری از مردم، مکانی مناسب برای پیشرفت در زندگی اجتماعی و اقتصادی به‌شمار می‌رود.همین مسئله باعث مهاجرت قابل توجه و در چند سال اخیر مهاجرت بیش از حد از شهرهاینزدیک و روستاها به این شهر شده است.

متاسفانه تمامی این مسائل دست در دست یکدیگر داده است این کلانشهر، به یکی از گران‌ترینشهرها و استان‌های کشور برای زندگی تبدیل شود و شهروندان را برای خریدخانه در تهران دچار مشکل کند، از همین رو موضوع اجاره نشینی در تهران روندرو به رشدی داشته است. در این مطلب می‌خواهیم سراغ پرطرفدارترین محله های اجارهنشین تهران برویم.

جمعیت زیاد در مقابل فضای محدود برای سکونت، از مهم‌ترین عوامل بالا بودن نرخ اجاره‌ها در محله‌های مختلف تهران از محله‌های پایین شهر گرفته تا محله‌های بالای شهر است. به گونه‌ای که طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت مسکن، بیش از ۴۲ درصد از مردم شهر تهران اجاره نشین هستند.

حال اگرجمعیت تهران که حدود ۱۳ میلیون نفر اعلام شده است را درنظر گرفت، می‌توان بیان کردکه تقریبا بین ۴ تا ۵ میلیون نفر از این جمعیت اجاره نشین هستند. افرادی که برایزندگی به خانه و سرپناه نیازمند هستند و باید آن را بر اساس درآمد خود، انتخابکنند.

متاسفانه این روزها اختلاف قیمت در تمامی محله‌های اجاره نشین تهران و به موازات آن بالا بودن نرخ اجاره‌ بها در هر منطقه از تهران، به معضلی جدی تبدیل شده است.

معضلیکه با توجه به آمار بیان شده، جمعیت زیادی از خانواده‌های ساکن در تهران را درگیرخود ساخته است. برای اجاره آپارتمان در تهران، آشناییبا پرطرفدارترین محله‌های اجاره نشین و مناطقی که بیشترین خانه‌ها و آپارتمان‌هابرای اجاره نشینی در آن قرار دارد، می‌تواند از اهمیت بالایی برای مستاجران و اجارهنشینان در تهران برخوردار شود.

اهمیتیافتن محله‌های مناسب و پرطرفدار اجاره نشین در تهران، از این رو قابل توجه است کهمتاسفانه تا به امروز هیچ منبع قابل قبولی اطلاعات کافی از محله‌های اجاره نشین بانرخ اجاره‌ای مناسب را در اختیار مردم قرار نداده است.

همچنیننمی‌توان آماری دقیق از محله‌های اجاره نشین تهران به صورتی پویا و کاملا دسته‌بندیشده یافت که بتواند راهنمایی مناسب برای انتخاب خانه‌ اجاره‌ای با توجه به بودجه وتوان مالی خانواده‌های مستاجر، باشد و همین مسئله باعث می‌شود تا انتخاب و یافتنخانه‌ای مناسب در منطقه‌های مختلف تهران امری سخت شود و بسیاری از مردم به‌ ویژهمهاجرین، در سردرگمی پیدا کردن محله خوب و خانه‌ای مناسب گرفتار شوند.

با توجهبه گزارشاتی که کارشناسان مسکن ارائه داده‌اند، می‌توان تا حدودی با برخی ازپرطرفدارترین محله‌های اجاره نشینی تهران را براساس قراردادهای اجاره‌ و حتیقرادادهای خرید و فروش آشنا شد.

با توجهبه اختلاف نرخ اجاره‌ها در محله‌های مختلف تهران، محله‌های پونک، سعادت‌آباد،تهرانپارس، گلستان،زعفرانیه، مرزداران، اکباتان، فرمانیه، گیشا، از پرطرفدارترین محله‌ های اجاره ‌نشین تهران در سال‌های اخیر محسوب می‌شوند.

محله پونک

محلهپونک، در غرب شهر تهران قرار دارد و به عنوان یکی از مناطق و محله‌های رشد یافتهاین کلانشهر به‌شمار می‌رود. از ویژگی‌هایی که باعث می‌شود اجاره آپارتمان در پونک به یکیاز پرطرفدارترین بازارهای اجاره املاک در تهران تبدیل شود، امکانات مناسب شهری،نبود ترافیک کلافه‌کننده و دسترسی مناسبی است که به بزرگراه‌های تهران دارد.

محله سعادت ‌آباد

اجاره آپارتمان در سعادت آباد نیزطرفداران زیادی دارد. محله سعادت ‌آباد یکی از مناطق رشد یافته در غرب تهران استکه با توجه به اعلام نهادهای مرتبط با مسکن و شهرسازی، توانسته است تا حدودی شاخص‌هایتوسعه و پیشرفت را کسب کند. این محله به دلیل خیابان‌های نسبتا عریض، ترافیک روان،امکانات شهری مناسب و دسترسی خوب و مناسبی که به بزر‌گراه‌های تهران دارد، به یکیاز محله ‌های پرطرفدار اجاره نشین تهران تبدیل شود.

محله تهرانپارس

محلهتهرانپارس نیز یکی دیگر از محله‌هایی است که بسیاری از مردم و ساکنین تهران، بهدنبال اجاره‌نشینی و حتی خرید مسکن در آن محدوده هستند. از جمله امکاناتی که دراین محله وجود دارد و از مهم‌ترین دلایل علاقه‌مندی مردم برای سکونت در این محلهاست، می‌توان به وجود بانک‌ها، رستوران‌های متعدد و باکیفیت، مراکز تفریحی وبرخورداری از درختان و پارک‌های متعدد، اشاره کرد. برای اجاره آپارتمان در تهرانپارس میتوانید از شیپور کمک بگیرید.

البته نباید از این مسئله غافل شد که تهرانپارس خود به دو منطقه شرقی و غربی تقسیم‌بندی شده است و هر کدام مزیت‌ها و معایبی نسبت به دیگری دارد. ولی در کل محله‌ تهرانپارس یکی از پرطرفدارترین محله‌ های اجاره نشین تهران به‌شمار می‌رود.

محله شهرک راه‌آهن

یکی ازمحله‌های پرطرفدار دیگر تهران برای اجاره نشینی و حتی خرید مسکن، محله شهرک راه‌آهناست که در نزدیکی پارک جنگی چیتگر قرار دارد. اجاره خانه در شهرک راه آهن طرفداران خاص خود را دارد. این محله مکانی محبوب و پرطرفدار برای افرادی است کهدوست دارند در خانه‌های ویلایی زندگی کنند و معمولا محل زندگی افراد بازنشسته است. هرچند در سال‌های اخیر با توجه به نیاز تهران بهساخت‌وساز آپارتمان‌های متعدد، این منطقه نیز همانند بسیاری دیگر از محله‌هایتهران، پیشرفت زیادی در ساخت و احداث برج‌ها و آپارتمان‌ها، داشته است.

آب و هوای مناسب، مراکز خرید زیاد، دسترسی آسان به بزرگراه‌های شهید خرازی، شهید همت، آزادگان و شهید حکیم از دیگر مزایای این محله قدیمی است.

محله زعفرانیه

امکاناتمناسب از جمله بیمارستان، فروشگاه‌های مختلف، مدرسه‌های متعدد، آموزشگاه‌هایمتعدد، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های شیک و باکیفیت و داشتن آب و هوایی مناسب باعثشده تا زعفرانیه در گروه مناطق رشد یافته‌ی تهران قرار بگیرد و همین امر سبب شدهتا این منطقه با وجود تراکم جمعیت بالا، خیابان‌های قدیمی و البته باریک، باز همبه عنوان یکی از پرطرفدارترین محله‌ های اجاره نشین تهران شناخته شود. با این حال اجاره خانه و آپارتمان در زعفرانیه به خاطر هزینه ی بالای آن بودجه ی بالاتری را می طلبد.

محله فرمانیه

یکیدیگر از محله‌های خوب و مناسب برای اجاره نشینی در شهر تهران، محله‌ فرمانیه استکه در جایگاه مناسبی از لحاظ توسعه‌یافتگی و داشتن امکانات خوب شهری قرار دارد. اجاره آپارتمان در فرمانیه بیشتر مورد استقبال فعالان در حوزه دانشگاه و افراد تحصیل‌کرده است و ازدیگر محله‌های پرطرفدار برای اجاره نشینی معرفی شده است.

محله اکباتان

از دیگرمحله‌های محبوب و پرطرفدار اجاره نشین تهران می‌توان به محله اکباتان اشاره کرد کهطبق آمار ارائه شده توسط کارشناسان بازار مسکن و با توجه به بررسی تعدادقراردادهای اجاره‌مسکن ، اجاره خانه در اکباتانازپرطرفدارترین و محبوب‌ترین معاملات اجاره ای در تهران محسوب می‌شود.

البته نباید از این نکته غافل شد که متاسفانه به دلیل بالا بودن قیمت اجاره‌بها و همچنین رشد بی‌سابقه و نامتعارف مسکن در سال‌های اخیر، حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد که بیشتر این خانه‌ها در محله‌ها و مناطق گران تهران قرار دارد و این نشان از توان کم مالی بسیاری از شهروندان تهرانی است که بیشتر آن‌ها را مهاجران تشکیل می‌دهند.

همانطور که می‌بینید دلایل مختلف چون میزان بودجه‌ی مالی، تفاوت‌های فرهنگی، امکانات رفاهی، سهولت دسترسی و مواردی از این دست باعث شده است تا پرطرفدارترین محله های اجاره نشین تهران در مناطق مختلف پایتخت پراکنده باشد.نظر خود را بیان کنید