درباره PS5 چه می دانیم؟

«مارک سرنی»، طراح و معمار کنسول پلی‌استیشن ۴، وظیفه‌ی طراحی کنسول بعدی سونی را هم برعهده دارد؛ کنسولی که سونی فعلا نمی‌خواهد با اسم پلی‌استیشن ۵ یا همان PS5 آن را خطاب کند. نسل بعدی پلی‌استیشن، کنسولی که سونی چهار سال گذشته را مشغول طراحی آن بوده، موافق برابر گفته‌ی مارک سرنی قرار است جهش بزرگی را در نسل‌های کنسولی رقم بزند.

هم سونی و هم مایکروسافت، اخیرا کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان را ارتقا داده‌اند و مدل‌هایی قوی‌تر از آن‌ها عرضه کرده‌اند؛ طوری که ممکن است تصور کنید پلی‌استیشن و ایکس‌باکس بعدی، لاغیر کمی قوی‌تر از پلی‌استیشن ۴ پرو و ایکس‌باکس وان ایکس هستند. با این حال، طراح پلی‌استیشن بعدی می‌گوید که چشم داشت جهشی بزرگ داشته باشید: «سوال اصلی این جاست: این که آیا کنسول بعدی قرار است لایه‌ای جدید به تجربه‌هایی که ورودی دسترس شماست اضافه کند، یا این که کندن پایه و اساس بازی‌ها را از مدرن تعریف می‌کند.»

و پاسخ این سوال، حداقل برای سونی، گزینه‌ی دوم بوده است. بر و بچه‌های وب‌سایت «وایرد» (Wired) اخیرا به مرکز سونی در کالیفرنیا ته زده‌اند و توانسته‌اند با مارک سرنی، به تفصیل درباره‌ی نسل بعدی پلی‌استیشن صحبت کنند، ولی بدون این که حتی یک بار اسم PS5 را ببرند.

این اطلاعات را سایت SemiAccurate در قالب یک مقاله منتشر کرده است که بعدا این نوشتار، در انجمن اینترنتی Resetera داخل قالب چکیده‌ای منتشر شد. مطلبی که داخل انجمن Resetera قرار گرفت، خلاصه‌ای دارد که در آن اطلاعاتی هرچند کم درباره معماری سخت‌افزاری این کنسول به اشتراک گذاشته شده است؛ درحالی که در این مطلب خلاصه‌شده، درباره مواردی مثل قدرت GPU براساس ترافلاپس، فرکانس پردازنده و در کل جزئیات موشکاف این کنسول چیزی مطرح نشده است.

جدیدترین ارسال در مورد کنسول بعدی پلی‌استیشن به این موضوع اشاره دارند که این کنسول از یک پردازنده براساس معماری Zen، ساخته شرکت AMD، بهره جویی خواهد کرد و معماری پردازنده گرافیکی سفارشی این کنسول بر پایه Navi است که البته AMD هنوز محصولی را بر پایه این فناوری عرضه نکرده است. همانطور که در معماری کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو از فناوری گرافیکی Vega استفاده شد و یک سال بعد از عرضه کنسول، کارت‌های گرافیک Vega برای پی‌سی در دسترس قرار گرفتند، در مورد قدرت گرافیکی کنسول آینده شرکت سونی و استفاده از معماری Navi هم چنین فرضیاتی مطرح شده است.

استفاده از پردازنده‌های Zen در پلی‌استیشن بعدی در حالی که درپوش کلاه روسری کنسول پلی‌استیشن ۴ متجاوز و پرو از پردازنده Jaguar استفاده شده است، یک جهش سخت‌افزاری بزرگ خواهد بود و به بهره‌گیری افزون تر از Simultaneous Multi-Threading و افزایش کارایی همه و جزء هسته CPU منجر خواهد شد. همچنین شایعاتی مبنی غلام استفاده از ویژگی‌های واقعیت مجازی در این کنسولِ جدید مطرح شده است؛ ویژگی‌هایی نو باطراوت که تجربه بهتری از «واقعیت مجازی» را به کاربران ارائه خواهند داد و می‌توان از این شایعات نتیجه گرفت که شرکت سونی به این زودی‌ها قصد ندارد پلی استیشن VR را رده کند.

در ادامه شایعات موجود به این نکته گوشه شده که هر ثالث بازی Death Stranding، The Last of Us Part 2 و Ghost of Tsushima هرچند با هدف استعداد محوطه PS4‌ ساخته می‌شوند اما برای کنسول PS5 نیز در دسترس گزارش رسم می‌گیرند. از سوی دیگر این نکته نیز مطرح شده که ممکن است بازی Red Dead Redemption 2 در واحد زمان ( روز ۲۰۲۰ و احتمالا همزمان با شهامت PS5 به شکلی بهبود یافته در اختیار پلتفرم آینده سونی و دارندگان آن قرار گیرد. چیزی شبیه به اتفاقات پیش آمده برای GTA 5 که در سال‌های انتهایی حیات کنسول‌های نسل گذشته روانه بازارگه شد و نهایتا نسخه‌ای ارتقا یافته کهنه کردن آن برای PS5 گردنکش خودپسند Xbox One منتشر شد.

از سویی برخی منابع خبری اعتقاد دارند که در حال حاضر کیت توسعه (Dev Kit) کنسول PS5 برای بازیسازها ارسال شده و حتی EA سعی کرده تفریح Anthem را صورت آن آزمایش کند. از جمله سایر بازی‌هایی که طی شایعات طری با تخلص آنها روبرو شده‌ایم می‌توان به Ape Escape 4 و Bloodborne ۲ اشاره کرد که منابع غیررسمی اعتقاد دارند اولی برای PS5 در این دم ساخت است و فعلا به‌ این زودی‌ها خبری باز یافتن دومی نیست که توسط استودیو From Software احتمالا در آینده توسعه محسوس می‌کند.

نهایتا باید دید که چه سرنوشتی در انتظار کنسول PS5‌ است. پلتفرمی که عرضه در سال ۲۰۲۰ برای آن زمان مناسبی شعله ور ساختن شمار می‌رود و می‌تواند شرایط را رسیدن PS4‌ به حداکثر فروش خود فراهم کند. سونی فعلا از دید فروش در بازه ۸۰ میلیون قرار دارد و بسیاری اعتقاد دارند که در زمان عرضه کنسول PS5، نهایتا می‌تواند این آمار را به ۱۰۰ میلیون دستگاه برساند. از سویی شاید تنها نکته نگران‌کننده شایعات اخیر پلتفرم آینده سونی به قیمت ضمن ارتباط داشته باشد. برچسب قیمتی ۵۰۰ دلاری شاید با توجه به ارتقای سخت‌افزار و البته پشتیبانی از PSVR2 عجیب نباشد اما می‌تواند در همان ختم به ضرر آنها تمام شود.

هنوز هیچ اطلاعاتی از نسل بعدی Xbox نداریم و اگر مایکروسافت از اشتباهات گذشته خود آموزش گرفته باشد شاید نسل آینده را با قیمتی پایین برای کنسول خود شروع می‌کند. عاملی که می‌توان در همان ابتدا فعالیت سونی را تحت شعاع خود قرار دهد. زمان زیادی باقی نمانده آزمون پذیر و محک ناپذیر قابل امتحان احتمالا می‌توانید پیش از E3 2019‌ دلبر اخبار بیشتری از کنسول PS5‌ باشیم.نظر خود را بیان کنید