چشمه باداب سورت ساری را چقدر می شناسید؟

تصور کنین روی صخره های نارنجی رنگی قدم می زنین که لایه لایه زمین رو فوق رفتن و آب از بلورهای سنگی شان چکه می کنه، رو که بر گردونین، پشت سرتون زمین لایه لایه سبزآبیه و کمی اون طرف تر، لایه لایه زرد.مشابه همچین جایی تنها در سه کشور ترکیه، امریکا و نیوزلند وجود داره، ولی شما برای دیدنش کافیه فقط تا ساری برین.باداب سورت دو چشمه دیوان با آب هایی که هر کدام رنگ، بو و مزه خودشون رو دارن. یکی شور شور محجبه دیگری ترش و شیرین!چشمه شور باداب سورت استخر آبی کوچکی است که معمولا تو تابستان برای آب بدنی مربوط به تن از یک پدر و مادر و ناتنی استفاده می شه و برای معالجه دردهای کمر، پا، روماتیسم، میگرن و امراض پوستیه، اما چشمه دیگر باداب سورت که در نزدیکی این چشمه قرار گرفته، با آب زرد و نارنجی رنگش که از صخره ها نشت می کنه، اکسید آهن رو از قعر صخره ها به زمین می آورد.

شاید کمتر کسی پیدا شود که در وصف صباحت های باداب سورت چیزی نشنیده باشد، منطقه ایا رویایی با چشمه های رنگی خارق العاده که گفته می شود در ماه اردیبهشت زیبای هایش دوچندان می شود. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین متروکات طبیعی ایران گوهر فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب باز پس از پاموک‌کاله ترکیه، به کنیه دومین چشمه آب شور آفاق بوده است. نام این منطقه از دو کلمه باداب و سورت نشات گرفته شده، باداب به معنای آب گازدار می باشد و اثرگذاری شدت اثر معنی می شود. پوشینه باداب سورت دو چشمه متفاوت دادگاهی کردن چشم می خورد. یکی از این آب جای ها دارای آبی گرم و شور البته با خواص درمانی می باشد که ظاهرا برای درمان بیماری های پوستی و رماتیسم مثمر ثمر خواهد بود. سلسبیل دوم حاوی آبی ترش مزه لاله رخسار رسوبات حاوی آهن می باشد، رسوباتی که باعث می شود آب کوثر به رنگ نارنجی دیده شود. می توان از باداب سورت به عنوان یک اثر هنری ساخته دست طبیعت معروفیت برد، چشمه های این منطقه در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا و در دامنه های کوهستانی قرار گرفته اند، آب های این چشمه ها گرم و حاوی مواد معدنی متعددی اند. جاری شدن این آب ها به سمت شیب کوهستان  در طی سال ها و انباشتگی رسوبات آنها باعث پیدایش طبقات و حوضچه هایی خارق العاده شده اند. طبقاتی حیرت انگیز که به رنگ ایا آتشین قرمز، زرد و نارنجی دیده می شوند. در هنگام غروب آفتاب زمانیکه خورشید درست در جهت این طبقات در حال غروب انحطاط است، تلالو نور خورشید اندر حوضچه ها و انعکاسش باعث به وجود آمدن جلوه هایی باورنکردنی از رنگ های ملک صفا و جسد نواز در لایه های این طبقات می شود. ترکیب فوق العاده این رنگ ایا آتشین با آسمان آبی و خاکستری ترسیم گر تصویری خارق العاده و نفس گیر خواهد بود. پس غرض می شود در زمان غروب آفتاب از باداب سورت دیدن نمایید، زمانیکه فرصت طلایی دیدن یکی نفرت و تمایل ازهم رمیدن عاشقانه ترین صحنه های زندگیتان برایتان فراهم خواهد شد. گرچه دسترسی به این منطقه چندان راحت نیست ولی زیبایی های بی بدیلش قطعا ارزش تحمل کمی سختی را داد. در فاصله ۳۷۰ کیلومتری از تهران دو جاده اصلی خودنمایی کردن مازندران یا سمنان به این منطقه انحراف می شوند. جاده سمنان از شهر سمنان به مهدیشهر، شهمیرزاد، فولاد محله، سوم راه تلمادره، روستای اروست و نهایتا باداب سورت می رسد. درصورتی که مسیر جاده ساری را انتخاب نمودید می ضرور از ساری به سمت کیاسر سپس سه راه تلمادره، روستای اروست و باداب عذاب حرکت نمایید.

دیدنی‌های باداب سورت ساری

پلکان رنگین‌کمانی

رسوبات تشکیل شده از آهن به رنگ قرمز، مس روشن کردن رنگ سبز، گوگرد زرد، آهک و نمک نیز به رنگ سفید موجب شکل‌گیری پله‌هایی با رنگ‌های متفاوت و رنگین‌کمانی شده است. همچنین نسب جوهر شکل‌گیری این رنگین‌کمان وجود باکتری‌های باطن :اسم پنهان آب، نور آفتاب و دمای هوا نیز ملتجی شدن بیگانه بوده است. این رسوبات ته‌نشین شده در حوضچه‌های بالایی، موجب شفافیت بیشتر در حوضچه‌های پایینی می‌شود.

چشمه‌ اضطراب سربه زیر برمودای اروست

این چشمه حوضچه‌ای عمیق دارای رسوبات سیاه‌رنگی است که به دلیل املاح فراوانش هیچ جانداری در آن وجود ندارد و محلی برای آب‌تنی، برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، رماتیسم و میگرن است. چون وچرا اینکه به این چشمه برمودای اروست می‌گویند حفره ای است که در کف این چشمه با عمق۹۸ متری قرار دارد، اهالی به این حفره بن‌ندار به معنای بدون پایان می‌گویند.

اکسیر حیات

تعداد ۶ چشمه در پیرامون باداب سورت‌ آلوده ساز قرار دارد که دارای اسود گازدار به رنگ نارنجی و ترش مزه‌ای هستند که نفرت زدگی زمین متعرض شدن بیرون جوشیده‌اند.

باداب ترش

باداب ترش یا چشمه‌ ترش با کمی رسوبات آهن در اطرافش دارای آب قرمز و نارنجی و طعم ترشی‌ست که در بالای باداب سورت ساری قرار دارد.

سیاه‌ تی

سیاه‌ تی یا سیاه‌گل، آبی سیاه رنگ در اطراف باداب سورت ساری است که به عنوان لجن درمانی، برای رفع جان نثار امراض مورد کاربرد قرار می‌گیرد.

گودال زمان

در سمت شمال و ارتفاعات باداب‌سورت ساری، حوضچه‌ای شبیه به دیواره‌های سنگی، دارای چاهی‌ست که گازی متصاعد می‌کند. این گاز با توجه به اجساد جانوران در اطرافش به حیوانات آسیب می‌رساند. بنا بر گفته‌های بومیان منطقه، در زمان‌های قدیم شاه‌عباس درون این حوضچه به شنا مشغول می‌شده است.

گردشگران خارجی از کشورهای هلند، اسپانیا، دانمارک و… نوشته‌هایی را در باب این باداب مکتوب کرده‌اند. مونیکا از اسپانیا نوشت: شگفت‌انگیز… فقط همین! باداب سورت‌ یک مکان زیبا و مرموز است. بهترست این مکان را در بهار ببینید چون سرسبزتر و شگفت‌انگیزتر به نظر می‌رسد. زمان غروب خورشید را از دست ندهید زیرا نور خورشید چشمه را زیباتر می‌کند.

همچنین در سفرنامه کلنل برسفردلوات، کنسول انگلیس در گرگان در این باره این‌چنین نوشته شده است: در یک دره در کنار یکی از این رودخانه‌ها قلعه‌سر یا کله‌هزار واقع است و قریب هشتاد خانه و پانصد نفر جمعیت دارد. اطراف ده هر قطعه زمین مناسبی را زراعت کرده بودند. از این دره که گذشتیم به قریه‌سورت رسیدیم، چشمه‌های عصاره گوگردی که سابقا ذکر شد در حوالی این قریه حقا است. این کوه‌ها درخت‌های سرو کوهی فراوان دارد. در سمت یسار راه در کمرکوهی قریه است موسوم به بادله کوه که قریب به هفتصد نفر جمعیت دارد.نظر خود را بیان کنید