پروفیل کامپوزیتی آینده صنعت ساختمان و بازار مسکن را در دست خواهد داشت!

تنوع انواع پروفیل هر روزه با گسترش صنعت ساختمان سازی و پیدایش ابر سازه‌ها، گستردگی وسیعی پیدا کرده است. بسیاری از ما بعد از شنیدن نام پروفیل، محصولات فلزی مانند تیرآهن، نبشی و انواع پروفیل‌های فولادی را به یاد می‌آوریم. اما نکته مهمی که لازم است در همین ابتدا به آن اشاره شود:

تیرآهن یکی از مهمترین پروفیل‌ها در صنعت ساختمان شناخته می‌شود. حجم استفاده از این محصول به اندازه‌ای بالا است که حتی کوچکترین تغییر در قیمت تیرآهن موجب اختلاف زیاد در هزینه اجرا خواهد شد. انتخاب مناسب چنین کالای مهمی تاثیر بسیاری در تعیین موفقیت و شکست پروژه خواهد داشت.”

پروفیل

اما نیاز به استحکام و مقاومت سازه‌ها در برابر ارتعاشات، خوردگی و اثرات این چنینی نیاز به مواد اولیه جدیدی را در این بازار ایجاد کرده است. پروفیل‌های کامپوزیتی برای پاسخگویی به این نیاز تولید می‌شوند و در ادامه این نوشته از سرونیوز تصمیم به معرفی این محصولات و روش تولید آنها را داریم.

پروفیل کامپوزیتی چیست؟

کامپوزیت (FRP/GRP) نوعی پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه به حساب می‌آید که نوع و کمیت الیاف به کار رفته در آن کیفیت محصول را تعیین می‌کند.

استفاده از رزین در این قطعات مقاومت در برابر خوردگی، آتش سوزی و دمای عملیاتی را بالا می‌برد. پروفیل‌های کامپوزیتی در حال حاضر در جهان سهم بالایی از بازار مصالح را به خود اختصاص داده‌اند، اما متاسفانه به دلیل محدودیت‌هایی مانند کمبود مواد اولیه، آشنا نبودن بازار با این مصالح و محدود بودن تعداد تولید کنندگان باعث محدود شدن بازار این نوع پروفیل در ایران شده‌است.

تیرآهن

از این محصول در تولید انواع میلگرد، قوطی، ناودانی ، نبشی و بسیاری از مصالح دیگرد استفاده می‌شود و تقریبا تمام مقاطع ساختمانی بوسیله کامپوزیت قابل تولید است. نکته‌ای که باید در مورد ناودانی بدانید اینکه:

“ناودانی به دلیلی شکل هندسی خاصی که دارد به طور گسترده در ایجاد قاب و پایه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای پروژه‌های ساختمانی، ساختار ایده‌آلی را فراهم می‌کند. به دلیل کاربرد گسترده‌ این پروفیل در اجرای خرپاها و بادبندها، انتخاب پروفیل مناسب اهمیت بالایی در طراحی سازه‌ها دارد.”

روش تولید محصولات کامپوزیتی چگونه است؟

پروفیل‌های کامپوزیتی از طریق فرآیند پالتروژن تولید می‌شوند. در یک فرآیند پیوسته، الیاف تقویت کننده بعد از عبور از رزین به داخل غالب هدایت شده و بعد از شکل دهی مورد نظر توسط یک سیستم کشش به بیرون هدایت می‌شوند و در نهایت قطعات خارج شده، در اندازه‌های مورد نظر برش زده خواهند شد.

ناودانی

پالتروژن نسبت به روش‌های دیگر تولید پروفیل از سرعت بالاتری برخوردار است. الیاف محصول خارج شده از این فرآیند به صورت طولی آرایش می‌گیرند، به همین دلیل پروفیل حاصل دارای استحکام کششی و فشاری مناسبی خواهد بود. همچنین خروجی این دستگاه نیاز به هیچگونه عملیات تکمیلی ندارد و سطح محصول کاملا صاف بوجود می‌آید.

تاثیر پروفیل کامپوزیتی با بازار مسکن

مواد اولیه تولید پروفیل کامپوزیتی در حال حاضر وارداتی است و به همین دلیل تقریبا قیمت بالایی دارد. اما در آینده نه چندان دور، با توجه تولید بیشتر این محصول، قیمت آن در بازار افت خواهد کرد. این مساله را اضافه کنید به اینکه احتمالا عرضه و تقاضای این محصول بیشتر خواهد شد و در نتیجه بازار گرم‌تر و رقابتی‌ای را خواهد داشت.

همانطور که اشاره شد، پروفیل کامپوزیتی از نسبت استحکام به وزن بسیار بالاتری نسبت به پروفیل های فولادی برخوردار است و در نتیجه در هنگام حوادث طبیعی مثل زلزله از ایمنی بالاتری برخوردار است و در مجموع میتوان گفت هزینه های تعمیرات را کاهش می دهد.

مجموع این موارد در آینده‌ تاثیر مثبتی در بازار مسکن خواهد داشت و بازار را به سمت کاهش قیمت‌ها سوق خواهد داد.

مزیت پروفیل‌های کامپوزیتی چیست؟

پروفیل کامپوزیتی دارای خصوصیاتی است که آن را از دیگر انواع پروفیل متمایز می‌کند. این مصالح در برابر خوردگی مقاومت بالایی نشان می‌دهند و همچنین خطر زنگ زدگی در سازه را بر طرف می‌کنند. همین موضوع استفاده از این پروفیل را در مناطق شمالی و جنوبی کشورمان که با زنگ زدگی سازه به عنوان یک مشکل مهم دست و پنجه نرم می‌کنند به یک نیاز اساسی تبدیل می‌کند.

این پروفیل‌ها به نسبت فولاد از وزن پایین‌تری برخوردارند که یک مزیت مهم برای آنها به حساب می‌آید و در نهایت مهمترین خصوصیت این محصولات که استفاده از انها را بسیار رایج کرده است، مقاومت این قطعات در برابر ارتعاشات یا به عبارتی استحکام کششی مناسب است که در ساخت سازه‌های ضد زلزله بسیار کاربرد دارد.

نبشی

تولید از طریق تکنولوژی پالتروژن سرعت بسیار بالایی دارد و به دلیل ساده بودن ابزار آلات و وابستگی کم به نیروی انسانی هزینه تمام شده پایین‌تری نسبت به محصولات مشابه دارد. این محصولات در مقابل مواد شیمیایی نیز واکنش پذیری کمتری دارند و در محیط‌های اسیدی و بازی بدون نگرانی از آنها می‌توان استفاده کرد.

پروفیل‌های کامپوزیتی نیز معایب خاص خود را دارند.

برخی از خصوصیات مربوط به تولید و خواص فیزیکی کامپوزیت‌ها باعث نامناسب بودن این مواد در برخی از کاربردها می‌شود. محدودیت در شکل قالب باعث کاهش تنوع در سطح مقطع تولیدی می‌شود و همچنین ضعف این مواد در مقابل سوراخ‌کاری را می‌توان یکی از کاستی‌های این محصولات دانست.

مهمترین عیب این محصول را در کشورمان شاید بتوان محدودیت در عرضه دانست. تعداد تولید کنندگان این محصولات در ایران بسیار محدود هستند و توان تولید بالایی ندارند. البته تقاضا نیز در حال حاضر به دلیل آشنا نبودن بازار با پروفیل‌های کامپوزیتی پایین است.

پروفیل‌های کامپوزیتی امروزه در جهان بخش زیادی از بازار پروفیل‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. در کشور‌های توسعه یافته سرمایه گذاری غظیمی بر روی این پروفیل‌ها انجام شده و به صورت گسترده مورد توجه اروپاییان قرار گرفته است. استفاده از این محصولات وزن سازه‌ها را تا نصف کاهش می‌دهد و همچنین تخمین زده می‌شود عمر سازه‌های ساخته شده با چنین پروفیل‌هایی چندین برابر شود و با توجه به کاهش هزینه‌های نگهداری وتعمیرات، هزینه نهایی سازه تا  درصد کاهش یابد.

آهن آنلاین

کاربرد این قطعات از ساخت کوچکترین پروفیل‌ها مانند ناودانی و نبشی مورد استفاده در نرده‌ها و پنجره‌ها شروع می‌شود و به ساخت ابر سازه‌ها مانند پل‌ها می‌رسد. در بازار آهن در مورد نبشی اینگونه گفته می‌شود که:

“کاهش هزینه ساخت سازه‌ها را می‌توان یکی از مهمترین دغدغه‌های طراحان دانست. کاربرد گسترده انواع نبشی در ساخت سازه‌ها، اهمیت انتخاب نبشی مناسب با توجه به کاربردی که در طرح دارد را دوچندان می‌کند. انتخاب درست نبشی با ضخامت و طول مناسب در بهینه سازی هزینه‌های اجرای طرح نقش مهمی را ایفا می‌کند.”

اما شاید مهمترین کاربرد کامپوزیت‌ها را بتوان در سازه‌های دریایی دانست.

درباره آهن آنلاین (www.ahanonline.com):

مجموعه آهن آنلاین فعالیت حرفه ای خود را در زمینه خرید و فروش آهن آلات در سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و در ادامه به منظور اطلاع رسانی شفاف و سریع، سایت حاضر را تحت عنوان آهن آنلاین در سال ۱۳۸۸ تاسیس نمود.

میلگرد

مهم ترین فعالیت ها :

 • فروش انواع میلگرد، تیرآهن، ورق سیاه، نبشی، ناودانی، پروفیل، ورقهای آلیاژی و صنعتی، ورق های(روغنی، گالوانیزه،استنلس استیل، رنگی…)، انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی و سایر محصولات وارداتی…
 • تامین کننده آهن آلات و ارائه دهنده خدمات به سازمانها ونهادهای دولتی، شرکتهای خصوصی و اشخاص
 • هماهنگ کننده با باربری قابل اعتماد و امین، جهت ارسال بار خریداری شده توسط مشتری
 • بروزرسانی قیمت های محصولات فولادی در کارخانه و بنگاه تهران از طریق سایت اختصاصی
 • درج اخبار لحظه ای بازار آهن
 • درج مقالات علمی و کاربردی پیرامون صنعت و بازار فولاد، بورس و مسائل اقتصادی تاثیرگذار بر این صنعت توسط تیم کارشناسان اقتصادی آهن آنلاین
 • درج اطلاعیه های عرضه و معاملات بورس فلزات
 • تهیه آرشیو از اخبار و قیمت
 • درج اخبار اقتصادی و اخبار بازار آهن در سایت
 • بهره گرفتن از یک تیم منسجم تحلیل گران اقتصادی و بازار آهن و استفاده از نظرات و گزارشات و مقالات آنها در سایت
 • اخذ نماد اعتماد الکترونیکی از وزرات صنعت و معدن و تجارت
 • ایجاد شبکه اجتماعی منحصر بفرد برای تبادل نظر کاربران سایت آهن آنلاین
 • در اختیار داشتن شبکه بزرگی از مصرف کنندگان که مناسب تجار و تولیدگران می باشد.

با ما در تماس باشید: ۰۲۱۵۴۷۱۲نظر خود را بیان کنید