نکات مهمی که هنگام معاملات املاک باید در نظر داشته باشید

گاهی رعایت نکردن ساده‌ترین نکات می‌تواند ضرر جبران ناپذیری در پی داشته باشد. هنگام خرید و فروش ملک کم‌اهمیت‌ترین نکات را نیز در نظر داشته باشید. در ادامه این نوشته نکاتی که حین معامله املاک باید بدانید آورده ایم.

برخی از افراد کارشان خرید و فروش ملک است، ولی بعضی از مردم شاید فقط یک یا چند بار در طول عمرشان ملکی را معامله کنند. به هر حال فرقی نمی‌کند جزو کدام گروه از این افراد باشید، مهم این است که هنگام معاملات املاک باید حسابی حواستان باشد و نکات ریز و درشت زیادی را در نظر بگیرید.

املاک

نکاتی که هنگام خرید و فروش املاک باید در نظر داشته باشید انقدر زیاد است که نمی‌توانیم به همه آنها اشاره کنیم. ولی برخی بسیار مهم و کلیدی هستند و فروشندگان و خریداران بعضا از آنها خبر دارند، ولی برخی موارد دیگر را خیلی‌ها نمی‌دانند و بعدا به مشکل برمی‌خورند.

هزینه معاملات املاک با کیست؟

خرید و فروش ملک هزینه‌هایی چون هزینه محضرف سند، پایان کار، مالیات، کمیسیون مشاور املاک و… را در پی دارد که باید پیش از معامله مشخص کنید هر کدام از این موارد با کدام‌یک از طرفین است. یکی دیگر از مواردی که باید در مورد هزینه‌ها مشخص شود، هزینه‌های احتمالی ملک است. این هزینه‌ها باید از سوی فروشنده به خریدار اطلاع داده شود تا به صورت توافقی مشخص کنند پرداخت آنها با کدام طرف است.

خرید و فروش

حتما نزد مشاور املاک معامله کنید

هیچ وقت قولنامه یا قراردادی را به صورت دستی بین خودتان امضا نکنید و حتما تنظیم مبایعه‌نامه را به یک مشاور املاک معتبر بسپارید. به هر دلیلی اگر مشکلی پیش آید، با استفاده از قولنامه رسمی، کدپیگیری و ثبت معاملات املاک در دفاتر اسناد رسمی، می‌توانید مشکل خود را به صورت قانونی حل کنید.

ظاهر و داخل ساختمان را به صورت کلی بررسی کنید

اگر قرار است آپارتمانی را معامله کنید، حتما وضعیت بیرونی آن، تعداد کل واحدها، متریال نما، پارکینگ‌ها، انباری، نورگیر بودن و… را بررسی کنید. سپس تلاش کنید داخل ساختمان، تعداد واحدهای هر طبقه، عایق صوتی، متریال داخلی، سیستم سرمایش و گرمایش، موتورخانه و… را ببینید.

مواردی که گفته شد شاید بیشتر به خانه‌های ویلایی مربوط باشد ولی در کل همیشه نمای بیرونی و داخلی خانه را حسابی بررسی کنید.

آسانسور از نان شب واجب‌تر است!

برای برخی شاید مجهز بودن ساختمان به آسانسور خیلی مهم نباشد، ولی در آپارتمان‌های حتی سه تا چهار طبقه هم داشتن آسانسور از نان شب واجب‌تر است. بی‌شک در طولانی مدت بابت رفت و آمد از پله‌ها دچار مشکل می‌شوید و این آسیب زمانی که بخواهید وسایلی را همراه خود بالا ببرید تشدید خواهد شد. از سوی دیگر تردد زیاد از پله نیز مشکلات جسمانی زیادی را به وجود می‌آورد.

معامله املاک

وضعیت وام ملک و اقساط آن را پیگیری کنید

هنگام معاملات املاک باید حواستان به وام و اقساط آن باشد. بسیاری از واحدهای ملکی دارای وام بانک مسکن یا وام‌های دیگر هستند که از قیمت کل ملک کم می‌شود. فروشنده و خریدار حتما باید به این موضوع توجه کنند تا در مورد تعداد اقساط پرداخت شده، اقساط باقی‌مانده، مبلغ کل وام و ضمانت‌ها دچار مشکل نشوند.

وضعیت انشعابات و قبوض را مشخص کنید

جدابودن انشعابات آب، برق، گاز و تلفن یکی از امتیازاتی است که هنگام معاملات املاک باید به آن توجه کنید. چرا که انشعابات جداگانه باعث افزایش ارزش املاک می‌شوند و از سوی دیگر تکلیف شما را هنگام پرداخت قبوض مشخص می‌کند.

خانه و آپارتمان‌هایی که انشعاب مشترک دارند معمولا در محاسبه دقیق مبلغ قبوض دچار مشکل می‌شوند. پیش از امضای مبایعه‌نامه نحوه تقسیم سهم هر واحد و پرداخت قبوض را مشخص کنید.

ملک

بررسی مدارک دقیق ملک

هنگام معاملات املاک باید حواستان به مدارک ملک باشد. حتما سند، پروانه، پایان کار، تسویه‌های شهرداری و دارایی، قبوض انشعابات و دیگر اسناد را بررسی کنید و اگر به عنوان خریدار در معامله حاضر شده‌اید، این مدارک را از فروشنده بخواهید.

اگر هم در نقش فروشنده حاضر هستید، حتما مدارک موردنظر را تحویل خریدار نمایید و اگر توضیحاتی لازم است به او بدهید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

وضعیت پارکینگ و انباری را مشخص کنید

گاهی پارکینگ و انباری جزوی از متراژ املاک به‌شمار می‌روند و بهای آنها هنگام معامله از خریدار گرفته می‌شود. از سوی دیگر داشتن پارکینگ مسقف مزیت محسوب می‌شود. بنابراین متراژ دقیق و وضعیت پارکینگ و انباری را مشخص کرده و حتما آنها را در  قولنامه قید کنید.

هنگام خرید و فروش ملک، نکات زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اگر بخواهیم به صورت کامل و با جزئیات به این موارد اشاره کنیم، شاید نزدیک به ۱۰۰ نکته مهم باشد که خریداران و فروشندگان باید به آنها دقت کنند.

البته هنگام معاملات املاک برخی موارد تخصصی و حقوقی است و طبیعتا انتظار نمی‌رود فروشندگان و خریداران به تمامی این موارد اشراف داشته باشند. اما با حضور در مشاور املاک و دفاتر اسناد رسمی می‌توانید بسیاری از این نکات را به درستی رعایت کنید.نظر خود را بیان کنید