چند خاصیت شگفت انگیز زعفران

زعفران گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر است. از وسط پیاز و یا قاعده ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج می شوند. از وسط برگ ها، ساقه گلدار خارج شده که به یک تا سه گل منتهی نبید شود. گل ها دارای ۶ گلبرگ بنفش رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند.نوشتن رپورتاژگل ها دارای ۳ پرچم و یک مادگی منتهی به کلالهٔ سه شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است. قسمت مورد دخل این گیاه، انتهای کلک و کلاله سه شاخه است که به نام زعفران مشهور است و دارای بوی معطر با طعم کمی تلخ می باشد. با سرو نیوز همراه باشید.

زعفران از نظر طب شاداب ایران گرم و خشک است .زعفران چاشنی و رنگ دهنده غذا می باشد. زعفران موجب کاهش کره و کلسترول خون می گردد. زعفران آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پیشگیری کننده از بیماریهای قلبی و سرطان، تقویت کننده حافظه و کاهش دهنده فشار خون است. از گیاه زعفران در درمان بیماری آسم، بیماریهای پوستی، بیماری های چشم، عفونت ادراری، یرقان، پیش انداختن قاعدگی، رفع نفخ شکم ، تداوی معده درد و درمان کم خونی استفاده می شود.زعفران متعرض شدن هضم غذا کمک می کند و تقویت کننده معده می باشد و به عنوان مسکن بویژه درپوش کلاه روسری دردهای لثه کاربرد دارد.در ادامه چند خاصیت شگفت انگیز زعفران را برایتان آورده ایم.

 تقویت حافظه

تحقیقات بدست آمده توسط گروهی از دانشمندان نشان میده که زعفران میتونه عوارض ناشی از آلومینیوم از جمله از دست دادن حافظه و اختلالات عصبی جلو بهبود ببخشه و یا خودستایی کردن اون پیشگیری کنه.زعفران یک داروی عالی ضد افسردگی هست و باعث نشاط و سرزندگی  میشه. جریان خون رو رقیق میکنه بی آلایشی در تقویت حافظه هم نقش موثری داره.

ضد سرطان

زعفران خواص ضد سرطانی دارا می باشد و فراز عنوان یک داروی ضد تومور و جمع کننده رادیکالهای آزاد عمل می‌کند. بر اساس تحقیقات پزشکی ثابت شده است که درآمد باج آنتی اکسیدان موجود در زعفران خاصان ضد سرطانی دارا نبیذ باشند. بر اساس نتایج این بررسی بنظر باده رسد که استفاده از زعفران، از بروز توالی های ژنی سرطان زا جلوگیری می کند و در ترمیم مولکول های دی ان ای آسیب دیده تاثیر بسزایی دارد.

تقویت بینایی

ارزیابی ماکولار یکی ازامراض چشمی بعلت پیری است.محققان استرالیایی درتحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که زعفران دارای یکی از عناصر کلیدی در جلوگیری ذوب کردن کاهش قدرت بینایی و نابینایی است.این مطالعات که در یکی از مراکز چشم پزشکی و پژوهش ها بینایی استرالیا انجام شد، نشان داد که گیاه زعفران اثرات مفعول ملاحظه ای بر روی ژن هایی دارد که عملکرد سلول های بینایی را تنظیم می کنند.
در دنباله این تحقیق، تعدادی از بیماران مبتلا به تحلیل ماکولار وابسته به سن (نوعی عارضه چشمی ناشی از پیری)، مورد آزمایشات بالینی قرار گرفتند.در این بررسی ها مشخص شد که درمان به موقع این بیماران با مکمل های حاوی عصاره زعفران می تواند آسیب وارده به سلول های بینایی را ترمیم نماید.براساس این پژوهش، عصاره زعفران نه تنها سلول ایا گیرنده نوری در چشم را از تخریب محارست می کند، بلکه می تواند از بیماری هایی همچون هضم ماکولار و التهاب رنگدانه ای شبکیه چشم (نوعی بیماری چشمی ژنتیکی و مهم ترین عامل شب کوری) پیشگیری نموده و همچنین آنها را بهبود بخشد.مطالعات انجام شده طرف نزدیک تنگ سیما حیوانات نشان می دهد که یک رژیم غذایی حاوی زعفران می تواند از عین ها در برابر آسیب های ناشی از نور درخشان خورشید محافظت کرده و پیشرفت بیماری های ژنتیکی مانند التهاب رنگدانه لا را کند نماید. این محققان همچنین دریافتند زعفران تاثیر مفیدی در افراد مبتلا به تخریب ماکولای چشم وابسته به سن دارد که شایع ترین علت نابینایی در کهنسالی است. بر اساس تحقیقات مرکز دانشگاهی ایتالیا زعفران در تنظیم کارکرد سلولهای بینایی موثر است و سلولهای بینایی را در مقابل آسیبها محافظت می کند و از ترقی بیماریهای چشم جلوگیری می کند و موجب احیای سلولهای غرامت دیده چشم می شود. زعفران در درمان اختلالات لکه ناخرم و پرطراوت بی رونق و پررونق شبکیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می شود موثر است. مصرف زعفران در رژیم غذایی از پیشرفت بیماریهای ژنتیک چشم جلوگیری می کند و نیکو همین علت مصرف متعادل آن به سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری هان چشم نصیحت می شود.

خواص زعفران برای زنان

پزشکان خطابه می کنند زنانی که از کمبود “آهن” سختی می برند حتما باید در یکی از وعده های غذایی خود در روز از زعفران به عنوان “ادویه” در غذاهایشان استفاده کنند.زعفران داری خواص نیرو بخش و قاعده آور بوده به طوری که دم کرده پانزده گرم زعفران در یک لیتر آب و مصرف هر روز دو تا سه فنجان از آن در سه نوبت آثار مهمی در معالجه اختلالات قاعدگی دارد؛ زعفران قاعدگی را تحریک کرده و درد کمر مهتر و شاگرد از اختلال قاعدگی را آرام می کند.
این پژوهش نشان می دهد علت عوارض پیش از قاعدگی و علایم افسردگی، تغییرات در فعالیت سروتونین می باشد که زعفران روی ماده شیمیایی سروتونین مروارید مغز و نحوه فعالیت آن اثر نبید گذارد.
سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که نقش مهمی جمان خوابیدن، تعدیل حالت و رفتار، اشتها و… دارد. اتصال سروتونین به برخی سلول های تحریک کننده، نشان دهنده علایم افسردگی می باشد به جمع رخت بیولوژیک و عوامل خاصی مانند تولید مثل، هورمون های ژنتیک، بارداری، زایمان و یائسگی درافسردگی تاثیردارند.

 ضد افسردگی

محققان ایرانی همچنین دریافتند شصت درصد از گروهی که مکمل غذایی زعفران مصرف کرده بودند از بهبود افسردگی خبر دادند این میزان در گروه دیگر یک نفر بود.وی طول مدت انجام این تحقیق را حدود شش ماه ذکر کرد و در مورد نحوه انجام این جستجو گفت:در مرحله اول موش ها در یک محفظه شیشه ای حاوی آب نگهداری شدند.حیوان در این شرایط حیث روی آب نگه داشتن خود شروع به شناکردن کرد محک پذیر پس از مدتی بی رغبت شده و برای جلوگیری از غرق شدن خود هیچگونه حرکتی نکرد.محققان به هنگام افسردگی و ناامیدی موش، داروی زعفران را به حیوان تزریق کردند و در نتیجه میزان حرکت موش بیشتر شد. پژوهشگران با انجام اندازه گیری های دقیق اثرات ضدافسردگی زعفران را مشخص کردند.وی با اشاره به سوی استقبال محققان خارجی از نتایج این تحقیق، بر درخواست انجام آزمایش مشابه در مناسبت اثرات زعفران گردنکش خودپسند مواد موثر آن که شامل کروسین(رنگ زعفران) و سافرانال( عطر و طعم زعفران) است، بر روی انسان تاکید کرد.این محقق با اشاره به اینکه افسردگی یکی نفرت زدگی بیماری های شایع در ایران مخصوصاً در بین زنان می باشد، افزود:طبق نتایج این بازخواست استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب به مردم توصیه می شود.

مضرات مصرف بیش از حد زعفران

مصرف بیش از حد زعفران نیز باعث کاهش فشار خون و رقیق شدن بیش از حد خون میشه که ممکنه عوارضی مثل خونریزی های بینی و یا رحمی روان و راکد آبکی در بانوان به همراه داشته باشه. مصرف بیش از حد این ماده به دلایلی که گفته شد برای خانوم های باردار نیز توصیه نمیشه و ممکنه به سقط جنین در ماه های اول حاملگی منتج بشه.

هم چنین مصرف بی رویه زعفران باعث استفراغ، کاهش ضربان قلب، خون ریزی از بینی، خون ریزی از پلک ها و لب و موجب سر گیجه، بی حالی، زردی پوست و عوارض خطرناک دیگر نبیذ شود که این عواقب حتی می تواند منجر به مرگ شود.نظر خود را بیان کنید