خواص بیشمار کرفس

خواص کرفس به قدری زیاد است که نظیر آن گزارش نشده است. قدرت اندرکاران طب سنتی و آنهایی که به قلیایی و اسیدی یک دل دودل کردن بدن ایقان دارند معتقدند که کرفس می‌تواند از قلیایی یا اسیدی بودن محیط داخلی بدن جلوگیری نماید. در پزشکی سنتی، بسیاری از ممالک  دنیا از کرفس و آب کرفس و تخم کرفس به منظور دربرابر پیشگیری و درمان بسیاری از بیماریها استفاده می کردند، زیرا املاح و ویتامین ها و فیتوکمیکال های موجود در آن از نظر کمیت و کیفیت به صورتی تنظیم گردیده که نظیر  آن را نمی‌توان در غذای دیگر مشاهده نمود.با سرو نیوز همراه باشید.

خواص کرفس (3)

پیشینیان ما از کرفس های وحشی بسیار استفاده می کردند اما اصل و نسبت این گیاه به حاشیه دریای مدیترانه برمی گردد. این روزها کرفس در تمامی دنیا طرفداران زیادی دارد و در مناطق مختلفی کشت می شود.

محتوای غذایی کرفس نشان می‌دهد میزان آب در آن تکان‌دهنده است. آب ۹۵ درصد کرفس را تشکیل داده گردنکش خودپسند بنابراین کالری بسیار اندکی دارد. بنابراین آب کرفس برای کسانی که به دنبال جایگزین سالم و کم‌کالری به جای قهوه صبحانه می‌گردند گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. یک تحقیق تازه نوشیدن عصاره بیش از میزان عادی را پس از یک شب بدخوابی همچنین نصیحت می‌کند.از سوی دیگر آب سبزیجات برخلاف آب میوه به طور طبیعی میزان قند کمی دارد. اگرچه، هم در آب میوه و هم در سبزیجات، آبگیری باعث از دست رفتن محتوای فیبر کرفس می‌شود.

امی شپیرو، متخصص تغذیه، می‌گوید: من همواره به مراجعانم توصیه می‌کنم به جای آبگیری، خود سبزیجات را بخورند زیرا محتوای فیبر برای کاهش وزن، تنظیم قند خون و احساس سیری مهم است.در ادامه به بررسی خواص بیشمار کرفس می پردازیم.

خواص کرفس (5)

خواص ضد التهابی

یکی از مواد مغذی کرفس که کمتر اشاره میشود لوتئولین ( luteolin ) است که خواص ضد التهابی دارد و میتواند تمام بافت ها و ماهیچه های بدن را آرام کند. به هرحال اگر از آرتروز، نقرس، سردرد، هموروئید و ناراحتی معده رنج می برید وقتشه از کرفس استفاده کنید.

سلامت قلب

برخی آنتی اکسیدان های موجود در آب کرفس به عنوان فتالید شناخته می شوند که رل موثری ترساندن تایید دیواره هلا شریانی دارد و مورث افزایش سرعت بهبود اسلوب عروقی میشود که همین از بروز بیماری های قلبی و سکته جلوگیری میکند.

 گردش خون

با وجود مقدار کم ​​آهن در کرفس، این سبزی می تواند با افزایش تولید گلبول های قرمز، سیستم گردش خون را تقویت کند. این امر باعث اکسیژن رسانی و تغذیه بهتر ارگان های بدن میشود و در نتیجه سبب زیادت طلبی متابولیسم بدن وبهبود عملکرد کلی بدن میشود.

جلوگیری از سرطان

دو ترکیب آنتی اکسیدانی که با غلظت تنه اندر کرفس یافت می شوند عبارت است از  بلوتئولین نقابدار آپی ژنین که به طور مستقیم با اثرات ضد سرطان زایی ارتباط دارند. این فلاونوئیدها صهبا توانند اثر رادیکال های فارغ بال را خنثی کنند و باعث کاهش تومورها و میزان گسترش سرطان دروازه قسمت های ناسازگار بدن شوند.

سم زدایی بدن

کرفس آب زیادی دارد و در کنار داشتن برخی مواد فعال بصورت دیوریتیک عمل میکند و مقیاس ادرار را افزایش میدهد و این یعنی قادر است سموم بدن را از طریق ادرار خارج کند . بعبارت دیگر خیلی سریعتر از حالت نرمال سموم، چربی نه و نمک را از بدن خارج کندو خواری همین دلیل حرج از روی کبد برداشته میشود.

خواص کرفس (1)

تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین C موجود در آب کرفس سیستم ایمنی بدن را برای ساخت گلبول های سفید تحریک میکند. همچنین ویتامین c آب کرفس با آپی ژنین، لوتئولین و پلی آتیلین ها ترکیب می شود واین باعث بالا رفتن توانایی دفاعی بدن پوشینه مساوقت بیماری ها میشود.

آرامش اعصاب

اگر مدام بدخلق هستید و به قرص های آرامش بخش پناه می برید بهتر است کرفس را بیشتر در برنامه غذایی تان بگنجانید.از دیگر خواص کرفس میتوان به آرامش بخش بی پروایی کردن آن اشاره کرد.

خواص کرفس برای لاغری

از جمله فواید آب کرفس میتوان به مقصد برای کاهش وزن و لاغری اشاره کرد. ار اضافه وزن دارید به جای دنبال کردن رژیم های سفت و سخت در روز چندبار آب کرفس بخورید. بدین نسق اشتهای شما برای خوردن شیرینی جات و غذاهای چرب و سنگین کم می شود و به تدریج با مصرف غذای کمتر به وزن دلخواهتان می رسید.

تنظیم خواب

شاید این دیگر به فکرتان نرسیده باشد که کرفس بی سروصدا بخش هم باشد. بله مقیاس قابل توجهی منیزیم موجود در کرفس نه تنها میتواند فشار خون و ضربان خون را کاهش دهد بلکه می تواند باعث تسکین و آرامش همچنین شود. یک لیوان آب کرفس قبل از خواب برای مواقعی که فکر میکنید شاید خواب راحتی نداشته باشید حتما کارساز خواهد بود.

کاهش درد دور قاعدگی

برخی از مطالعات بالینی نشان می دهد که مصرف ترکیب دانه کرفس، رازیانه و زعفران به مدت ۳ روز  باعث کاهش شدت درد و طول مدت سیکل قاعدگی می شود.

خواص کرفس (4)

خواص کرفس برای درمان یبوست

کرفس به طور طبیعی ملین خوبی است و برای درمان یبوست داروی گیاهی موثری به شمار می رود. بنابراین به افراد مبتلا به یبوست توصیه می شود در این فصل بسیار از هر چیز کرفس بخورند.

سرشار از ویتامین ث

گیاه کرفس منبعی زبر العاده رجزخوانی کردن ویتامین ث است. این ویتامین به تقویت  ایمنی بدن کمک می کند. مصرف سبزیجات و میوه های غنی از ویتامین ث می تواند علایم زکام را کاهش دهد یا از شدت این درد بکاهد. بسیار از ۲۰ نتیجه تحقیقاتی معتبر مدال صهبا دهد که ویتامین ث بهترین ویتامین برای کشمکش با ریزش است و همینطور با تخریب ناشی از رادیکال های آزاد مقابله می کند.

رادیکال های آزاد می توانند با اکسیداسیون کلسترول احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهند. بنابراین مصرف ویتامین ث در سلامت قلب و عروق تاثیرگذار است و شما را از بیماری های قلبی، سکته و سرطان دور نگه می دارد. پس میتوانیم پایان بگیریم که یکی دیگر از خواص کرفس کاهش ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی ست.

 نظر خود را بیان کنید