تفاوت قالب فلزی با قالب مدولار در قالب های بتن!

 یکی از پر کاربردترین و رایج ترین متریال مصنوعی در ساخت و ساز سازه ها و ساختمان ها بتن، انواع قالب های آن مثل قالب قلزی و قالب مدولار  می باشد . که از دیر باز تا کنون جهت ساخت و اتصالات بناها مورد استفاده قرار می گرفته است .
بتن در واقع شامل موادی چون آهک و سیمان و دیگر مواد به اضافه سیمان مایع که وا گذشت زمان سفتی و سختی خود را به دست آورده و جهت امور ساخت و سازه مورد استفاده قرار می گیرد .
قال فلزی بتن دارای مقاومت بالایی در برابر فشار دارد و نقطه ضعف آن عدم انعطاف پذیری بتن است. در ادامه این مطلب تفاوت قالب فلزی با قالب مدولار در قالب های بتن را توضیح می دهیم.
قالب فلزی

قالب فلزی

سیستم قالب فلزی همان طور که از اسم آن پیداست به دلیل ضریب مدولاسیون استانداردی که برای آن در نظر گرفته شده ، انعطاف پذیر بوده و به راحتی در تمام جهات قابل گسترش بوده و استفاده های متنوعی در اجرای کلیه سازه های بتنی از قبیل شالوده ، ستون ، دیوار ، تیر ، دال و … دارد و متشکل از قالب های مدولار ، کنج ای مدولار ، پشت بند ها ( لوله ، سولجر و … ) ، اتصالات ( گوه ، انواع گیره ، انواع بولت ، انواع واشر و مهره ) و شمع های حمایتی ( جک های دو بازویی ، جک های تلسکوپی و … ) می باشد .

جهت سود در موارد متماثل دارای تکرارهای زیاد می توان اجزای این سیستم را به صورت یکپارچه به هم متصل و با جرثقیل جابه جا کرد .

اجزای قالب فلزی بتن

اجزای قالب فلزی در تمامی انواع قالب های بتن اجزای مشخص و بدون تغییری می باشند. اجزای قالب فلزی در کنار یکدیگر سبب می شوند تا سازه ای یکپارچه، مستحکم و مقاوم، بی هیچ عیب و نقصی ایجاد شود.

رویه، بدنه، پشت بندها، حائل، ستون، مهارها و غیره از اجزای قالب فلزی می باشند. این قالب ها می توانند در کنار یکدیگر تادیه بگیرند و سیستم های پیچیده تری چون قالب مدولار، قالب بالا رونده، قالب میزی، قالب چرخشی، قالب چکشی، قالب لغزنده و غیره را به وجود بیاورند. هر چقدر که سازه ی مورد نظر پیچیده تر باشد قالب فلزی پیچیده تر بوده و قالب از اجزای بیشتری تشکیل می شود،

از طرفی هر چقدر سیستم قالب فلزی پیچیده تر باشد قالب بندی فلزی نیز سخت تر و پیچیده تر خواهد بود. اگر بخواهیم قالب بندی فلزی را برای تمام سازه ها به طور مختصر شرح دهیم، بدین صورت می باشد که در قالب فلزی بتن خیس شده را ریخته و پس از خشک شدن قالب فلزی را از آن جدا می نمایند.

قالب فلزی قالب مدولار (1)

مزایای قالب فلزی

غیر از قالب فلزی، قالب های دیگری برای سازه های بتنی مانند رخسار های چوبی، قالب پلی وود، قالب فایبر گلاس در بازار موجود می باشد؛ اما به راستی مزیت های قالب فلزی چیست؟ که انقدر در بین مردم مورد توجه قرار گرفته است.

حمل آسان، استفاده به صورت مدولار، مقاومت فیزیکی بالا، نچسبیدن به بتن، سادگی اتصالات، سرعت اجرای بالا، دکفراژ سریع، سطح صاف، تکرار پذیری بالا از مزیت های قالب فلزی می باشد.

اما در کنار مزیت ها بهتر است که به معایب این قالب ها نیز توجه شود اما معایب قالب فلزی بتن چیست؟ از زشتی ها این قالب می توان به هزینه ی اولیه ی تهیه قالب و تدارکات خاص و سنگینی وزن اشاره کرد.

قالب مدولار

خود کلمه مدولار را می توانید به معنی مقیاس قوی اندازه در نظر بگیرید؛ یعنی بسته به سازه ای که قرار است ساخته شود این قالب ها نیز مستعد و نالایق ساخت هستند.

معاصر می توانید با نام قالب های همه کاره نیز قالب مدولار را خریداری کنید. برای ساخت این الگو ها مشخصا از فلز استفاده می شود ولی ممکن است بسته به نوع عزم پایانی جنس این فلز نیز تغییر کند. از میلگرد و یا ورقه فلزی می توان این قالب های فلزی مدولار را تولید کرد. مدول های این قالب ای فلزی مضارب پنج هستند.

مراحل ساخت آن ها نیز به این صورت است که پس کندن طراحی اولیه و با کمک نرم ابزار طناب ای صنعتی ابتدا برشکاری، خم کاری، بورد و پرس کاری شروع می شود. پس ازآن نیز مراحل جوشکاری و ماشین کاری و مونتاژ ظهر صبغه کاری و آبکاری انجام می شود.

 قالب مدولار

قالب های مدولار مسطح

جنس این قالب معمولا از فولاد نرمه ST-37 می باشد . ضخامت ورق پوسته این قالب ها ۳ میلیمتر می باشد . تسمه های پانچ شده ای که در اطراف این ورق جهت اتصال قالب ها به یکدیگر جوش داده شده دارای دو مقطع ( ۵۰ میلیمتر × ۵۰ میلیمتر ) یا ( ۶۰ میلیمتر × ۵۰ یک هزارم متر ) بوده و فاصله محور به قطب پانچ های تعبیه شده روی این تسمه ها ۵ سانتیمتر می باشد .

تسمه های شدید تیر خمیده کننده این قالب ها از ورق ضخامت ۳ میلیمتر می باشد . این تسمه ها باعث افزایش باربری هر پانل خواهد شد و عرض این تسمه ها مطابق با عرض تسمه های پانچ شده پیرامون قالب ( ۶۰ یک هزارم متر × ۵۰ میلیمتر ) می باشد .

عرض این قالب ها به صورت استاندارد دارای ابعاد با مضرب ۵ سانتیمتر بین ۱۰ سانتیمتر تا ۵۰ سانتیمتر بوده و طول این قالب ها به ترتیب ۱۰۰ سانتیمتر ، ۱۵۰ سانتیمتر سربلند ۲۰۰ سانتیمتر می باشد .

بدیهی است در آلت خاص و با توجه به نیاز هر پروژه ابعاد دیگر نیز ساخته خواهد شد . شکل پانچ تسمه قالب ها در سه دیبابافی مستطیل ، لوبیایی شکل مجلد :اسم جلدشده نالایق پیوستگی با گوه ) و اختر ای شکل ( قابل اتصال با گوه و کلمپس آمیخته ها تولید می شود .

برروی ورق برخی هیئت ها به منظور عبور بولت سوراخهایی با قطر ۲۲ میلیمتر و به فاصله ۵۰ سانتیمتر از هم در محور طولی الگو تعبیه شده است .

قالب فلزی قالب مدولار (3)

کنج­های مدولار

جهت اجرای طرف ها و کنج های یک سازه بتنی با زوایای مختلف در مؤلفه افقی یا قائم نیازمند استفاده از کنج ها هستیم . کنج ها از لحاظ سازه ای مانند قالب های مدولار عمل می کنند و قابلیت ای اشاره شده در مطلب محل ورود قالب های مدولار را دارند .

این کنج ها به دو دسته کنج ایا خارجی ( ستون ، قسمت بیرونی تیر و … نارنگی و کنج های داخلی ( دیوار برشی ، اتصال تیر به دال و … ) منتشر می گردند .

بدیهی است با توجه به نیاز پروژه کنج ها با ابعاد و زوایای مختلف به صورت سفارشی تولید خواهد شد .نظر خود را بیان کنید