تغییر قوانین لازمه ارتباط صحیح بین صنعت و دانشگاه

ارتباط موثر صنعت و دانشگاه در گرو ایجاد ساختار و تغییر قوانین است

تهران- ایرنا – رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر با اشاره به اینکه با وجود تلاش دفاتر صنعت و دانشگاه هنوز ارتباط این دو بخش با مشکلاتی مواجه است، رفع ریشه ای این مشکلات و ایجاد ارتباط صحیح این دو بخش با یکدیگر را در گرو ایجاد ساختار قوی و تغییر قوانین، ضوابط و تشکیلات دانست.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دکتراحمد معتمدی عصرسه شنبه در آیین افتتاحیه بیستمین کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت در محل سالن اجتماعات مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سخنانی با بیان اینکه از سال ۶۴ حدود ۱۵ سال مسوولیت معاونت پژوهشی یا فناوری وزارت علوم را عهده دار بوده است گفت: از همان زمان بدنبال ایجاد دفاتر ارتباط صنعت و دانشگاه ها کارهای موثری انجام شد و نباید گفت ایجاد این دفاتر تاثیرگذار نبوده است.
وی در عین حال افزود: البته شاید دفاتر ارتباط صنعت و دانشگاه موفق نشده اند که به صورت ریشه ای مشکلات را برطرف کنند چراکه اینها کاتالیزور هستند اما اگر بخواهیم مشکلات این دو بخش به صورت ریشه ای رفع شود بایستی ساختارها و ضوابط و قوانین و تشکیلات تغییر کند، در غیر این صورت نمی توان انتظار داشت این ارتباط به صورت صحیح شکل گیرد.
دکتر معتمدی در ادامه با تاکید براینکه در بحث ارتباط صنعت و دانشگاه هرکدام از بخش های صنعت، دانشگاه ودولت وظایف خاص خود را دارند و البته ممکن است هربخش دارای نواقصی باشد اظهارکرد : هرکسی در هرجایی است باید مسوولیت خود قبول کرده و به اندازه خود برنامه ریزی داشته باشد و در این صورت است که می توان شاهد رشد در این بخش بود.
وی با تاکید براینکه دولت ها در بحث ارتباط بخش صنعت و دانشگاه نقش کاتالیزور و تشویقی دارند افزود: بعنوان مثال در خیلی از کشورها همچون آمریکا اگر قراردادی بین صنعت و دانشگاه منعقد شود این می تواند بعنوان بخشی از مالیات آنها مورد قبول واقع شود که البته یک امتیاز تشویقی است.
رییس دانشگاه امیرکبیر ادامه داد: در آلمان و فرانسه نیز اگر صنعت و دانشگاه قرارداد منعقد کنند دولت کمک کرده و بخشی از هزینه های آنها را متقبل می شود.
وی با بیان اینکه، حمایت تشویقی دولت های مختلف در ایران در ایجاد پیوند بین بخش صنعت و دانشگاه همواره با مشکلاتی مواجه بوده است، کمبود و محدودیت های اعتباری را یکی از اصلی ترین این مشکلات دانست و گفت: به همین دلیل شایددولت ها نتوانسته اند به وظیفه خود به شکل صحیح عمل کنند.
دکتر معتمدی در عین حال وضع برخی قوانین تحکم آمیز دولت ها در پیشبرد ارتباط بخش صنعت و دانشگاه را غیر اصولی دانست و گفت: اینکه بعنوان مثال گفته می شود که صنعت موظف است یک درصد از درآمد و فروش خود را صرف ارتباط صنعت و دانشگاه کند تنها تا یک حدی جوابگو است و به طور حتم نمی تواند مشکلات این بخش را بصورت ریشه ای مرتفع کند.
وی همچنین با اشاره به مشکل بخش صنعت نیز اظهارکرد: این بخش رقابتی و متکی به تکنولوژی نیست یعنی نیاز ندارد که با تکنولوژی روز دنیا جلو برود و عمدتا متکی به صنعت مونتاژ است و اگر نیازی هم باشد در ارتباط با صنایع اصلی خارجی نیازهای خود را برطرف و خیلی نیاز ندارند که دانشگاه ها این کار برایشان انجام دهند.
دکتر معتمدی افزود:البته این بحث عمومیت ندارد اما به هرحال بخش بزرگی از صنعت ما رقابتی نیست و تا رقابتی نباشد نیازی به طرح محصول جدید نیست و تا محصول جدیدی طراحی و تولید نکنیم به تحقیقات نیز نیازی نخواهیم داشت.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: در بخش صنعت برای اینکه یک خودرو بهتری تولید کنیم که با خودرو خارجی رقابت کند بایستی قبلا یک خط تولید داخلی داشته باشیم و بصورت طبیعی هنگامی که این نباشد پس به تحقیقات اساسی نیز نیاز نخواهیم داشت.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین در ادامه با اشاره به مشکلات مربوط به حوزه دانشگاه ها در ارتباط گرفتن با بخش صنعت نیز با تاکید براینکه دانشگاه ها نیز به زبان صنعت صحبت نمی کنند و همواره منتظرند که صنعت به آنها پروژه بدهد، گفت: دانشگاه ها برای رفع نیازهای صنعت باید ساختار متناسب ایجاد کنند.
وی تصریح کرد:هنگامی بخش صنعت طبق قوانین صنعتی از دانشگاه برای انجام پروژه های محوله تضمین لازم می خواهد، در بسیاری از جاها ممکن است مراکز آموزشی نمی توانند تضمین لازم را برای انجام صحیح کار بدهند واین خود یک ضعف بزرگ است. چراکه صنعت برای رفع مشکل خود هزینه می کند اما برای تعریف پروژه و طرح تحقیقاتی هزینه نمی کند.
دکتر معتمدی تاکید کرد ما باید زبان صنعت را در دانشگاه ایجاد و ساختاری را تعریف کنیم که قادر باشد نیاز بخش صنعت را مرتفع کند، به ذکر مثالی پرداخت و گفت: در صنعت نفت قرارداد با دانشگاه ها منعقد شده است و یکسری چاه های نفت را برای افزایش بهره وری دانشگاه داده اند که این به طورحتم یک کار تنها دانشگاهی نیست و نیازمند مشاورد اخلی و خارجی و یک کار اجرایی است که در دل آن دهها پروژه تحقیقاتی نهفته است.
وی ادامه داد: طبق این پروژه دانشگاه ها باید ساختار مناسب ایجاد کرده که البته آنها بااستفاده از بخش خصوصی در حال انجام کار هستند و اگر چنین مدلی جواب دهد قطعا صنعت نیز علاقمند است با یک هزینه اندک و در زمان کمتر مشکل خود را رفع کند.
رییس دانشگاه امیر کبیر در ادامه با اشاره به اینکه بحث نام گذاری ارتباط صنعت و دانشگاه و دولت مسئله مربوط به ۲۰ سال پیش است و به این موضوع به لحاظ ادبیاتی و با توجه به اتفاقات عرصه علم و نیازمند تغییراست، پیشنهاد داد که این بحث به کارآفرینی و ارتباط صنعت و دانشگاه با بازار تغییر کند.
وی افزود: امروز دیگر اقتصاد کشورها به صنایع بزرگ وابسته نیست و هم اکنون کارآفرینی و کارآفرینان در دنیا حرف اول را می زنند و ما نیز بایستی به سمت تربیت هرچه بهتر کارآفرینان حرکت کنیم چراکه آنها می توانند در صنعت مولد باشند و درحال حاضر نیز یکی از برنامه های دانشگاه صنعتی امیرکبیر آن است که فارغ التحصیلان آن کارفارین بوده و متکی به این نباشند که در یک دستگاه دولتی استخدام شوند.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: در این راستا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مدل‌های بسیار مناسبی دراین زمینه تعریف شده است که ایجاد برج فناوری دانشگاه نمونه که از حضور کارآفرینان در شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شده است از آن جمله است.
رییس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه نیز در ابتدای این آئین در سخنانی ضمن اظهار دلخوری از بدقولی برخی سخنرانان این کنگره اظهارکرد: متاسفانه برنامه ریزی همواره در کشورمان با مشکلات زیادی همراه است و ما دیگر کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت را در اسفندماه که ماه شلوغی است برگزار نخواهیم کرد.
دکتر مسعود شفیعی در ادامه با تاکید براینکه لازمه تحقیق و تولید مقاله تبدیل آن به محصول و ثروت آفرینی برای جامعه است اظهارکرد: با وجود تولید حجم زیادی از مقالات علمی منتشره در آی.اس.آی که البته منجر به کسب رتبه نخست کشورمان در منطقه شده است درآمدزایی مناسبی برای بهبود وضعیت کشور را شاهد نبوده ایم.
رییس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه در ادامه گفت: مقالات باید تبدیل به فناوری شده و فناوری نیز برای تبدیل به صنعت و پول و ثروت مراحلی دارد که باید طی شود. دانشگاه امیرکبیر دیگر جلوی مقالات بی فایده را هرکدام حداقل ۳۰۰ دلار دریافت می کردند را گرفته است.
دکتر شفیعی در ادامه ضمن تبدیل شدن دانشگاه ها به دانشگاه های نسل سه و کارآفرین، یکی از مشکلات این بخش را نبود اساتید متناسب با این سیستم عنوان کرد و گفت: اکثر اساتید ما در دانشگاه های عرضه محور تدریس کرده اند و در دانشگاه های تقاضا محور و سیستم کارآفرینی رشد نکرده اند.
وی با اشاره به صندلی های خالی دانشگاه ها گفت: دانشگاه آزاد زمانی تصور می کرد که تا ابد شهریه درآمد داشته باشد این درحالی است که درحال حاضر ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه ها مواجه هستیم و یک دانشگاهی تبلیغ می کند که یک ترم مجانی و به همین ترتیب برخی در حال تعطیل شدن هستند.
رییس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه همچنین یکی از مشکلات کشورمان را رواج فرهنگ مدرک گرایی عنوان کرد و گفت: متاسفانه یک پسر روستایی که قبلا با داشتن دیپلم در کار کشاورزی به خانواده خود کمک می کرد حالا که لیسانس گرفته دیگر آن کار را نمی کند و توقع پشت میز نشینی دارد.
دکتر شفیعی با اشاره به وجود یکصد هزار فارغ التحصیل دکترا بیکار در کشور اظهارکرد: بعضا شنیده می شود که وزارت علوم اعلام کرده جلوی رشد دانشجویان دکترا گرفته شود این درحالی است این نیروهای عظیم یک ثروت و ظرفیت برای کشور هستند و باید با برنامه ریزی مناسب از این ثروت عظیم بهره گیری کرد.نظر خود را بیان کنید